Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Jak pozbyć się dziur w ścianach

Jak pozbyć się dziur w ścianach?

Zmiana miejsca zawieszenia obrazu czy zdjęcia na ścianie jest najszybszych sposobem na niewielką zmianę aranżacji wnętrza. Jednak ma to swoją dość zasadniczą wadę, a mianowicie musimy się wtedy liczyć z niezbyt ładnie wyglądającymi dziurami po kołkach czy gwoździach. Na szczęście jesteśmy w stanie szybko i samodzielnie pozbyć się tego niemiłego widoku.

Najszybszym i jednocześnie najlepszym sposobem na zlikwidowanie dziur i pęknięć w ścianach jest wypełnienie ich białą masą szpachlową na bazie naturalnego gipsu. Jest to materiał łatwy do użycia, cechuje się dużą plastycznością i nie zastyga tak szybko jak czysty gips, więc całą pracę możemy wykonać bez zbędnego pośpiechu.

Nasze działania rozpoczynamy od oczyszczenia miejsca, w którym będziemy nakładać masę szpachlową. Po usunięciu resztek farby, luźnych ziaren piasku i tynku dobrze jest zagruntować podłoże emulsją gruntującą. Kolejnym krokiem jest przygotowanie masy szpachlowej. Dokładną instrukcję jak to wykonać znajdziemy na opakowaniu. Warto przy okazji pamiętać o tym, aby dodawać proszek do wody, dzięki temu unikniemy grudek, które są trudne do mieszania. Istotne jest również używanie narzędzi wykonanych ze stali nierdzewnej lub plastikowych, gdyż gips działa korozyjnie na zwykłą stal.

Wykonaną zaprawę nakładamy przy pomocy kielni lub szpachla. Jedna warstwa nie powinna być grubsza niż 5 mm, więc jeśli naprawiamy duży ubytek to masę należy nakładać w kilku warstwach. Po całkowitym wypełnieniu dziur i pęknięć musimy poczekać na całkowite związanie i wyschnięcie gładzi. Kiedy to nastąpi powinniśmy wyrównać brzegi i powierzchnię przy pomocy drobnego papieru ściernego, dzięki czemu uzyskamy niemal idealnie gładką powierzchnię. Dopiero po przeprowadzeniu tych prac możemy przystąpić do malowania danego miejsca lub też od razu całej ściany, aby nie było widocznej różnicy pomiędzy nowo nałożoną gładzią a starym tynkiem.

Masa szpachlowa, oprócz zastosowania w usuwaniu dziur w ścianach, stanowi również bardzo dobry podkład pod farby. Dzięki jej białej barwie możemy ograniczyć ilość warstw farby, które musimy nałożyć, aby uzyskać zadowalający nas kolor na ścianie, a przez to oszczędzimy czas i pieniądze, jakie wydamy na dodatkowe litry farby.