Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Ukrywanie instalacji pod płytami gipsowo-kartonowymi

Ukrywanie instalacji pod płytami gipsowo-kartonowymi

W nowym budownictwie instalacje wodno-kanalizacyjne i c.o. są w większości schowane w ścianach. Jednak w starych budynkach wciąż można spotkać odsłonięte rury instalacyjne, które trzeba przyznać nie są ozdobą wnętrza. Na szczęście nie ma potrzeby kucia ścian, aby je schować. Można to zrobić w znacznie łatwiejszy sposób. Wystarczy obudować je płytami gipsowo-kartonowymi.

Samych sposobów użycia tych płyt jest wiele. Wykonanie płaskiej ściany to nie jedyna możliwość. Nawet niewielkie powierzchnie możemy dowolnie kształtować, tworzyć łuki i inne formy, dostosowane do naszych potrzeb i oczekiwać względem ostatecznego wyglądu.

Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych ma również inne zalety. Ułożona w odpowiedni sposób zapewni nam łatwy dostęp do ukrytych pod nią instalacji, co jest szczególnie istotne w przypadku wystąpienia awarii. Nawet rozebranie całej obudowy będzie tańsze i szybsze niż kucie lub rozbieranie ściany wykonanej z cegieł czy pustaków. Ponadto łatwiej jest wykończyć taką zabudowę, nie potrzeba używać żadnych podkładów gruntujących, a do malowania możemy przystąpić od razu po jej wykonaniu.

Całokształt prac związanych z wykonywaniem takiej obudowy nie różni się praktycznie od stawiania zwykłych ścianek działowych. Istotną różnicę stanowi jednak rodzaj płyt, jakie w tym celu użyjemy. Z racji, że instalacje prowadzą w miejscach charakteryzujących się podwyższoną wilgotnością, czyli w kuchniach i łazienkach, zastosować musimy specjalne, impregnowane płyty. Łatwo je odróżnić z racji ich zielonego koloru oraz oznaczenia symbolem H2. Płyty te można stosować nawet w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza nie przekracza 85% przez 10 godzin w ciągu doby.

Pomimo dużej odporności impregnowanych płyt gipsowo-kartonowych na wilgotność powinniśmy tak je układać, aby nie były one narażone na zbyt dużą wilgotność lub też bezpośrednie działanie wody. Z racji, że na rurach skrapla się para wodna, w nieodpowiednio wykonanych instalacjach może być ona absorbowana przez płyty. W takim przypadku ważne jest dodatkowe zabezpieczenie ich przed wilgocią. W tym celu powinniśmy zastosować szczelną izolację z folii, dzięki czemu wykonana zabudowa będzie dłużej służyła nam w nienaruszonym stanie.