Kompakty ceramiczne z elementami montażowymi wykonanymi z tworzywa i stali nierdzewnej są łatwe do utrzymania w czystości i trwałe. Wymagają jednak okresowego usuwania zanieczyszczeń z dna, ścianek i elementów mechanicznych spłuczki. Co jakiś czas powinniśmy także sprawdzać zużywające się uszczelki (między miską a spłuczką oraz na dolnym zakończeniu dzwonu) i w razie potrzeby wymienić je.

Nawet najbardziej zadbane kompakty mogą jednak kiedyś ulec awarii

Z większością problemów powinnyśmy sobie sami poradzić. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny awarii oraz sposoby ich usunięcia.

•  Jeśli woda w miednicy nie odpływa szybko, najprawdopodobniej zapchały się rury. Aby rozwiązać ten problem, należy wyczyścić rury za pomocą specjalnych narzędzi lub kupić środki chemiczne do usuwania zatorów.

•  Jeśli miednica nie działa, być może trzeba wymienić wyłącznik wody. Najlepiej skorzystać z usług specjalisty do naprawy baterii, aby sprawdzić i w razie potrzeby wymienić wyłącznik.

•  Jeśli spłuczka nie zacznie działać po naciśnięciu guzika, może to oznaczać, że wyłącznik wody jest uszkodzony. Wtedy trzeba wymienić wyłącznik.

•  Kiedy woda zaczyna spływać zbyt wolno, konieczne jest czyszczenie zaworu spustowego. Najlepiej skorzystać z usług specjalisty do naprawy baterii, aby sprawdzić i w razie potrzeby wymienić zawór.

•  Jeśli woda wycieka z miednicy, to najprawdopodobniej uszczelka jest uszkodzona i trzeba ją wymienić.

Woda wycieka ze spłuczki po półce miski

Pierwszą naszą czynnością powinno być zlokalizowanie miejsca przecieku i zaznaczenie go. Następnie odcinamy dopływ wody do zbiornika, opróżniamy go i zdejmujemy pokrywę. Jednym z powodów awarii może być zbyt słabe dokręcenie nakrętek na śrubach mocujących spłuczkę do miski ustępowej. Dociskamy je więc mocniej, po czym napełniamy zbiornik i obserwujemy zaznaczone wcześniej miejsca. Jeśli woda w dalszym ciągu wypływa, opróżniamy ponownie zbiornik i zdejmujemy go z półki, aby sprawdzić jakość uszczelki znajdującej się pod nim. Jeśli jest zużyta lub uszkodzona, to musimy ją wymienić na nową.

Woda bez przerwy spływa ze spłuczki do miski

Tak jak poprzednio musimy otworzyć pokrywę spłuczki. Na początek sprawdzamy, czy poziom wody znajduje się na wysokości otworu awaryjnego zbiornika i czy woda tamtędy wypływa. Jeśli tak jest, to musimy wyregulować przy pomocy wkrętaka śrubę regulującą dopływ wody tak, aby poziom wody znajdującej się w zbiorniku był poniżej otworu awaryjnego. Zależnie od tego, w jaki mechanizm wyposażona jest spłuczka, nadmiar znajdującej się w niej wody może przelewać się do miski otworem awaryjnym w górnym końcu dzwonu lub też dolnym kanałem wylewowym po uniesieniu się dzwonu.

Woda nie utrzymuje się w spłuczce, mimo jej ciągłego dopływu

W przypadku tego typu usterki sprawdzamy położenie i jakość uszczelki znajdującej się w dolnym zakończeniu dzwonu. Być może jest ona uszkodzona i wymaga wymiany. Może się również okazać, że dzwon po gwałtownym podniesieniu dźwignią spustową nie powrócił w prawidłowe miejsce. Należy go wtedy odpowiednio ustawić, wsuwając w otwór wypływu wody jego dolne zakończenie.

Uszkodzony pływak

Nieprawidłowa praca pływaka może być spowodowana nawet małym otworem, przez który z pływaka wydostaje się powietrze. Na jego miejsce wlewa się woda, która zatapia pływak i uniemożliwia jego prawidłową współpracę z dozownikiem. Mały otwór powinno nam się udać, wyeliminować używając kleju do tworzywa. Większe jednak nie nadają się do naprawy i wymagają wymiany pływaka.

Trudna wymiana miski ustępowej

Jeżeli wykonywana przez nas naprawa wymaga wymiany starych elementów miski ustępowej i spłuczki na nowe, to te drugie muszą pasować do naprawianego urządzenia. Nazwę i typ powinniśmy mieć podane w instrukcji montażu dostarczonej przez producenta, dlatego powinniśmy ją zachować, aby w przyszłości nie było problemu z dopasowaniem nowych elementów.