Grzejniki powinni być zamontowane w rejonach pomieszczeń, w których występują największe straty ciepła. Do takich miejsc należą przede wszystkim strefy podokienne. Wskazane jest, aby grzejniki były zamontowane minimum 10 cm nad podłogą oraz 10 cm poniżej parapetu. Należy pamiętać, aby nie ograniczać możliwości cieplnych grzejników i nie zasłaniać ich obudowami, meblami, a także ciężkimi zasłonami.

Różne sposoby odpowietrzania grzejników

Istotne jest również odpowietrzanie grzejników, które objawia się poprzez jedynie częściowe nagrzanie ich powierzchni. W pomieszczeniu, w którym mamy okna balkonowe najlepszym rozwiązaniem, jest umieszczenie w kanale w podłodze lub w posadzce grzejnika konwektorowego, dzięki czemu tworzy się swego rodzaju kurtyna powietrzna chroniąca wnętrze przed dopływem zimnego powietrza. Również można usytuować grzejniki po obu stronach okna balkonowego. W łazience najlepiej zastosować grzejniki drabinkowe, które mogą pełnić również funkcję suszarki. Montujemy je mniej więcej w połowie ściany.

Grzejniki płytowe

Grzejniki, w szczególności płytowe, mogą być podłączone do rur wychodzących ze ściany lub z podłogi, chociaż to pierwsze rozwiązanie jest bardziej praktyczne, gdyż rury są wtedy prawie niewidoczne i nie przeszkadzają podczas sprzątania podłogi. Połączenie dolne związane jest z dość skomplikowanym wykonaniem poprawnego i trwałego odgałęzienia z rur elastycznych. Jednak przy najczęściej używanych rurach miedzianych i warstwowych wystarczy użyć odpowiednich kształtki.

Grzejniki aluminiowe i miedziane

Przy wyborze materiałów należy pamiętać, że aluminiowe grzejniki i miedziane elementy instalacji są narażone na występowanie niekorzystnego zjawiska korozji elektrochemicznej. Wiąże się to z koniecznością dodania do wody grzewczej specjalnych materiałów, tak zwanych inhibitorów. Dodatkowo gwintowane połączenia z mosiężnymi kształtkami powinno się zabezpieczyć taśmą teflonową. Wymienione powyżej elementy są odporne na działanie czynników fizycznych, chemicznych i biologicznych, jednak wymagają stałej kontroli i konserwacji.

Miedziane grzejniki są zdecydowanie trwalsze i wytrzymałe od aluminiowych

Zwykle są one znacznie droższe, a ich zainstalowanie jest bardziej skomplikowane. Jednak ich długa żywotność i wytrzymałość są warte dodatkowych kosztów. Miedź jest materiałem bardzo odpornym na korozję i nie wymaga stosowania inhibitorów. Występuje jednak ryzyko zanieczyszczenia wody miedzią, jeśli nie są stosowane odpowiednie filtry.