Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, szczególnie w pomieszczeniach, w których podłogi pokryte są płytkami, czyli łazienki, kuchnie i korytarze. Daje ono uczucie znacznego komfortu, jednak ewentualna naprawa może być kłopotliwa ze względu na konieczność rozebrania podłogi. Z tego powodu należy zwrócić uwagę, aby było prawidłowo wykonane, z uwzględnieniem odpowiedniej kolejności prac. Podstawą montażu ogrzewania podłogowego jest wykonanie poprawnego projektu instalacji, który ułatwi dalsze prace.

Zanim zaczniesz przygotuj podłogę

Przed montażem ogrzewania należy bardzo starannie przygotować podłoże, na którym będzie ono umieszczone. Szczególnie ważne jest to w przypadku ogrzewania wodnego. Najważniejsze, aby podłoże było dobrze wyrównane i poziome. Dzięki temu płyty izolacji termicznej będą lepiej do niego przylegały, a to z kolei zapobiegnie pękaniu warstwy jastrychu, w której znajdą się rury. Brak wyrównania może również doprowadzić do pękania rur. W przypadku ogrzewania elektrycznego ma to mniejsze znaczenie, gdyż kable są elastyczne.

Wykonaj izolację, to bardzo ważna czynność

Przy ścianach pomieszczeń, w których znajdzie się ogrzewanie podłogowe, wykonuje się izolację brzegową. Jej zadaniem jest ograniczenie strat ciepła na kontakcie płyty grzejnej ze ścianą oraz przyjmowanie naprężeń wynikających ze zmiany objętości podłogi w wyniku działania różnych temperatur. Do wykonania izolacji brzegowej służy pianka polietylenowa. Powinna być ona wysoka do poziomu wylewki betonowej. Po jej wykonaniu układa się na podłodze płyty styropianowe (lub wełnę mineralną), które również będą stanowiły izolację. Pomiędzy ułożonymi płytami nie mogą znajdować się żadne szczeliny, aby nie dostał się w nie beton. Można temu zapobiec poprzez sklejenie ich taśmą izolacyjną. Izolację należy również zabezpieczyć przed dostaniem się wilgoci. W tym celu wykorzystuje się folię polietylenową lub aluminiową, którą kładzie się na górze. W niektórych przypadkach powinno się położyć ją również pod izolacją, m.in. gdy podłoga jest położona na gruncie.

Wykonanie ogrzewania podłogowego najlepiej powierzyć fachowcom

Jakiekolwiek błędy podczas montażu mogą być przyczyną problemów w eksploatacji i powodować konieczność jej usprawnienia, a to będzie się wiązało ze skuwaniem betonu i zniszczeniem całej podłogi.

Cztery kroki, które należy wykonać

Krok 1

Proces ten polega na usunięciu wszelkiego rodzaju podłoża, w tym wszystkich okładzin ceramicznych, gumy i innych warstw. Pozostawienie choćby minimalnego grubością warstwy starych okładzin może skutkować niedokładnym montażem, a tym samym nieefektywnym działaniem instalacji.

Krok 2

Gdy podłoże jest już przygotowane, należy ułożyć zaciski, które będą służyć do mocowania rur ogrzewania podłogowego. Do tego należy wykorzystać odpowiedni materiał, taki jak siatka zaciskowa lub guma uszczelniająca. Zaciski należy ułożyć w odpowiednich odstępach, zgodnie z zaleceniami producenta.

Krok 3

Ostatnim krokiem jest montaż rur ogrzewania podłogowego. Rury muszą być połączone zgodnie z projektem instalacji i szczelnie zamontowane w zaciskach. Po zakończeniu tego procesu można rozpocząć wypełnianie rur cieczą lub powietrzem.

Krok 4

Po wypełnieniu rur należy wykonać wstępną kontrolę, aby upewnić się, że na żadnym etapie instalacji nie pojawiły się żadne wady. Po wszystkim można powoli włączać system.

Montaż ogrzewania podłogowego to bardzo ważna czynność

Taka czynność powinna być przeprowadzona przez doświadczonego i wykwalifikowanego specjalistę. Hydraulik czy instalator powinien zająć się montażem ogrzewania podłogowego. Montaż składa się z kilku etapów. Najpierw trzeba wyciąć podłogę, aby zainstalować rurki z systemem ogrzewania podłogowego. Następnie trzeba zamontować grzejniki, termostaty oraz wymagane części. Ostatnim etapem jest uzupełnienie ogrzewania wodą lub czynnikiem grzewczym. Po zakończeniu montażu należy również przeprowadzić kontrolę szczelności systemu, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo.