Próba szczelności instalacji centralnego ogrzewania powinna być wykonana po zamontowaniu źródła ciepła i rur, ale jeszcze przed przykryciem ich pod tynkiem lub posadzką i podłączeniem grzejników. Pominięcie tego etapu może być przyczyną znacznych problemów, szczególnie w przypadku instalacji podłogowych, gdyż samo zlokalizowanie przecieków po rozpoczęciu eksploatacji będzie niezwykle utrudnione, a ich naprawa przyniesie ze sobą dodatkowe, często znaczne koszty.

Próba sprawdzenia szczelności instalacji grzewczej

1. Sprawdzenie wszystkich złączek, rur i zaworów.

2. Sprawdzenie szczelności pompy obiegowej.

3. Sprawdzenie szczelności kotła.

4. Sprawdzenie szczelności regulatorów temperatury.

5. Sprawdzenie szczelności wszystkich urządzeń grzewczych.

6. Sprawdzenie szczelności wszystkich uszczelnień i zaworów.

7. Przeprowadzenie testu szczelności metodą napełniania.

8. Sprawdzenie ciśnienia w instalacji.

9. Sprawdzenie, czy wszystkie elementy instalacji są prawidłowo zamontowane.

10. Sprawdzenie, czy wszystkie podłączenia są wykonane zgodnie z instrukcją.

Hydraulik Poznań wykona próbę szczelności

Zrobienie próby szczelności powinien przeprowadzić instalator, który zajmował się pracami przy instalacji. Wykonanie jej powinno przebiegać według zaleceń producenta rur, które znajdują się w instrukcji montażu.

Ważne procedury do wdrożenia

Dopuszczalne jest przeprowadzenie jej także wg standardowej procedury, opisanej w „Warunkach technicznych wykonania i odbioru instalacji”. Wyniki przeprowadzonej próby powinny znaleźć się w protokole, który podpisuje wykonawca instalacji, inspektor nadzoru i kierownik budowy. Odpowiedni zapis może być też wprowadzony do dziennika budowy. Próba szczelności powinna być przeprowadzana zgodnie z ustalonym harmonogramem, wykonanym przed przystąpieniem do montażu.