W nowych budynkach rury od instalacji grzewczej i wodnej prowadzi się najczęściej od razu w ścianach. Tam, gdzie nie są one schowane, często pojawia się problem z ukryciem ich, aby nie psuły estetyki pomieszczeń. Przebudowa całej instalacji i wprowadzenie rur w ściany to znaczny koszt, dlatego należy się zastanowić nad innymi sposobami ich ukrycia. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zamontowanie wysokiej jakości okładzin ściennych, które zakryją wszystkie rury. Można wybrać okładziny drewniane, kamienne, ceramiczne lub plastikowe.

Wybór materiału zależy od stylu wnętrza i preferencji

Innym sposobem na ukrycie rur od instalacji jest malowanie ich na taki sam kolor, jaki ma ściana. Należy jednak wiedzieć, że malowanie rur może spowodować korozję lub uszkodzenie ich powierzchni, dlatego najlepiej jest skorzystać z profesjonalnych usług malarskich. Jeśli w pomieszczeniu są meble lub inne elementy dekoracyjne, można rury ukryć za nimi. Jednak w przypadku instalacji grzewczej lub wodnej, wymagana może być szczególna ostrożność, aby nie uszkodzić rur. Aby ukryć rury od instalacji, można też zainstalować specjalne obudowy. Są one wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu i są dostępne w wielu kolorach i wzorach, aby pasowały do każdego wnętrza. Obudowy te są łatwe w montażu, a ich wymiary można dostosować do instalacji.

Najprostszy sposób to zakrycie rur zabudową meblową, na przykład w szafach typu komandor

W niewielkich pomieszczeniach jednak takie rozwiązanie się nie sprawdzi, gdyż zabierze zbyt dużą ilość miejsca z i tak niewielkiej powierzchni. Innym sposób to zakrycie całej ściany panelami fornirowanymi, jednak je również trzeba odsunąć o kilka – kilkanaście cm od ściany, w zależności od tego, w jakiej odległości od niej znajdują się rury. Dla najlepszego efektu wizualnego należy stosować panele w odcieniach pasujących do koloru ściany.

Zabudowa rury panelami lub płytami gipsowo-kartonowymi

Jeżeli rury od instalacji znajdują się w rogu pomieszczenia, to można obudować je panelami lub płytami gipsowo-kartonowymi. Płyty g-k są łatwe w montażu, a do tego na koniec można je pomalować na taki kolor, jaki mają pozostałe ściany pokoju. Wadą takiej obudowy jest to, że narożnik nadal będzie rzucał się w oczy. Można jednak to zniwelować np. poprzez zbudowanie podobnego elementu w niewielkiej odległości od narożnika i wykonanie pomiędzy nimi półek. W ten sposób fakt ukrycia rur nie będzie widoczny, a my zyskamy dodatkowy, praktyczny element wyposażenia wnętrza. Zabudowa rur panelami lub płytami gipsowo-kartonowymi to dobra opcja dla tych, którzy nie chcą wydawać zbyt wiele pieniędzy na szczelne ukrycie rur.