Basen w ogrodzie to bez wątpienia świetny sposób na spędzanie czasu latem, kiedy nie zawsze można pozwolić sobie na wakacyjne wojaże. Jednakże koszt budowy oraz instalacji koniecznych do jego prawidłowego funkcjonowania jest dość znaczny. Trzeba bowiem pamiętać, że basen to nie tylko dziura w ziemi wypełniona wodą. Dlatego też, zanim zdecydujesz się na budowę basenu, powinieneś wiedzieć, co jest konieczne do jego prawidłowego działania, aby pieniądze w niego zainwestowane nie poszły na marne.

Budowa basenu — skomplikowany proces

Do budowy basenu potrzebujesz rur, pompy, odpowiednich filtrów i zabezpieczeń, wyposażenia do pielęgnacji wody, a także odpowiedniego wykończenia i wyposażenia brzegów. Na szczęście istnieje wiele firm, które oferują kompleksowe rozwiązania do budowy i eksploatacji basenu. Budowa i wyposażenie basenu to jednak nie wszystko. Należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa oraz o dostosowaniu się do przepisów prawa budowlanego obowiązującego w Twoim miejscu zamieszkania.

Niecka basenowa

Jej pojemność, kształt oraz wielkość zależą wyłącznie od pomysłowości właściciela, oraz oczywiście wielkości ogrodu. Obecnie dostępne na rynku niecki wykonywane są z bardzo różnych materiałów. Wśród nich można znaleźć stal ocynkowaną, polipropylen (PP), żywicę poliestrową z dodatkiem włókna szklanego, a nawet beton. Wprawdzie wielkość i kształt niecki mogą być bardzo zróżnicowane, jednak najczęściej baseny występują w rozmiarach 6 × 4 m lub 10 × 5 m. Optymalna głębokość niecki to 1,5 m, a jeśli planujemy trampolinę, to 2,4 m. Zanim jednak zaczniesz budowę, powinieneś, postarać się o dobry projekt basenu, to bowiem znacznie ułatwi jego konstrukcję.

Woda

Basen najczęściej napełniany jest wodą z tego samego źródła, z którego pochodzi woda pitna. Po jego napełnieniu woda krąży w obiegu zamkniętym – z basenu przedostaje się do filtrów, gdzie podlega oczyszczeniu i uzdatnieniu, a następnie wraca do niecki. Należy pamiętać, że układ ten wymaga okresowego uzupełnienia wody. Szacuje się, że w okresie letnim straty powstałe w wyniku parowania wynoszą ok. 10% pojemności basenu. 10-20% pojemności basenu to ilość wody konieczna do uzupełnienia po przerwie zimowej. Trzeba też pamiętać o całkowitej wymianie wody co 2-3 lata. Ilość wody konieczna do zapełnienia basenu jest oczywiście uzależniona od wielkości i kształtu basenu. Najczęściej waha się w granicach 36-120 m³.

Instalacje

W basenie konieczny jest ciągły przepływ wody, aby utrzymać ją w czystości. Stąd też niezbędne jest zamontowanie odpowiednich instalacji. Woda w basenie przepływa przez układ zamknięty basen-filtry-basen.

Aby to było możliwe basen, musi być wyposażony w:

  • instalację do odprowadzania wody – może to być, skimer (zbieracz powierzchniowy), rynna przelewowa, odpływ denny bądź dowolna kombinacja tych urządzeń;

  • instalacja do uzdatniania wody – składa się ona z filtrów mechanicznych oraz mechanizmów do uzdatniania chemicznego wody;

  • instalacja grzewcza – do ogrzewania wody można wykorzystać grzałki elektryczne, wymienniki ciepła (wykorzystywany jest tu system co) lub kolektory słoneczne;

  • instalacja doprowadzająca wodę;

  • dodatkowe instalacje np. elektryczna pozwalająca na dodatkowe oświetlenie bądź wodne atrakcje takie jak hydromasaż itp.