Choć w tytule posłużyliśmy się nieco przewrotnie brzmiącym zwrotem, to zdajemy sobie sprawę, że cieknący kran wymaga naprawy i nie dla każdego jest oczywiste, jak się do tego zabrać. Stąd też kilka słów o naprawie cieknącego kranu, jeśli przyczyną awarii jest zepsuta głowica. Na początku chcielibyśmy cię zapewnić, że naprawa jest prosta, zwłaszcza jeśli awaria wynika z usterki głowicy baterii. Po pewnym czasie głowica wymaga po prostu wymiany.

Dlaczego się tak dzieje?

Pod wpływem wody i znajdujących się w niej substancji dochodzi do odkładania się kamienia, korozji i naturalnego zużycia materiałów, z których wykonano poszczególne elementy baterii.

Teraz skupimy się na naprawie kranu

Jeśli lubicie majsterkować i posiadacie podstawowe narzędzia i umiejętność posługiwania się nimi, zachęcamy, by samemu spróbować uporać się usterką, daje to naprawdę dużą satysfakcję. Na początek, tak jak w każdym przypadku naprawy urządzeń będących elementem instalacji wodnej, odcinamy dopływ wody, by uniknąć niekontrolowanego jej wypływu podczas usuwania usterki. Pamiętaj, by zamknąć zawory zimnej, jak i ciepłej wody. Przygotuj duże naczynie i ścierki, bo prawdopodobnie w rurach jest jeszcze duża ilość wody. Wybierz cienki śrubokręt, z płaską końcówką i podważ nim zaślepkę zasłaniającą śrubę przytrzymującą kurek.

Być może będziesz musiał użyć klucza czy innych narzędzi

Zazwyczaj osłonka niebieska oznacza kurek z zimną wodą, a czerwona z ciepłą. Baterie uchylne nie mają zazwyczaj takiego oznaczenia, a temperaturę wody reguluje się płynnie poprzez zmianę położenia kurka (elementu umożliwiającego wypływ wody). Takich baterii nie naprawiamy, w przypadku awarii należy dokonać ich wymiany. Po wykręceniu śruby znajdującej się po środku kranu należy ją usunąć i zdemontować kurek. Po ściągnięciu głowicy trzeba ją wymienić i z powrotem skręcić kran wykonując wszystkie czynności w odwróconej kolejności.