W systemie rur, kotłów i grzejników składających się na instalację grzewczą znajduje się nie tylko woda, ale także powietrze. Jeśli dostanie się go tam zbyt duża ilość, spadnie efektywność całej instalacji, co oznacza, z grzejniki nie zapewnią wystarczająca ilości ciepła w pomieszczeniu. Szczególnie uciążliwym problemem jest to w pełni sezonu grzewczego, gdy temperatura spada znacznie poniżej 0 stopni. Jeśli okazało się, że w twoich kaloryferach zgromadziła się już zbyt duża ilość powietrza, nie denerwuj się kosztowną naprawą.

Odpowietrzanie grzejników powinien wykonać hydraulik lub instalator Poznań

Przed odpowietrzeniem grzejnika należy sprawdzić, czy grzejnik jest całkowicie wypompowany z wody, a jeśli nie, należy go wypompować. Następnie odkręca się kurki odpowietrzające grzejnika i czeka, aż pęcherzyki powietrza przestaną się uwalniać. Po tym należy zamknąć kurki odpowietrzające i sprawdzić, czy grzejnik grzeje równomiernie. Jeśli grzejnik dalej nie grzeje równomiernie, należy odpowietrzyć go jeszcze raz.

Możesz je usunąć samodzielnie, nie czekając na hydraulika

Zaledwie 5 minut wystarczy, by pozbyć się problemu, a korzyści będą naprawdę wymierne. Odpowietrzony kaloryfer odda więcej ciepła, a ty oszczędzisz na rachunkach. Jak sprawdzić, czy grzejniki są zapowietrzone? Wystarczy dotknąć ich dłonią. Jeśli rozkład temperatury na powierzchni grzejnika jest nierównomierny, prościej mówiąc góra, jest chłodniejsza niż dół, można przypuszczać, że doszło do zapowietrzenia. Podobne wnioski wysnuwamy, gdy cały kaloryfer ma niską temperaturę lub gdy jest zbyt chłodny w stosunku do tego, co pokazuje termostat. Przystępując do naprawy tej usterki, należy wyłączyć instalację, co zapewni bezpieczeństwo pracy. Następnie trzeba przygotować narzędzia – klucz i ścierkę. Odpowiedni będzie klucz, który pasuje do zaworu.

Zawór znajduje się przeważnie z boku albo z tyłu grzejnika

Specjalny klucz pozwala na otwieranie i zamykanie zaworu odpowietrzającego. Ścierkę należy owinąć wokół klucza i zaworu, a następnie obrócić klucz i otworzyć zawór. W ten sposób powietrze zostanie uwolnione, słyszalny przy tym będzie syk. Przez chwilę trzeba poczekać, aż zacznie się uwalniać woda, a kiedy już do tego dojdzie, trzeba ponownie zamknąć zawór. Po tak przeprowadzonym odpowietrzaniu grzejniki powinny zacząć pracować prawidłowo.