Oszczędzanie na tym może doprowadzić do poważnych problemów w przyszłości, takich jak uszkodzenia domu spowodowane przeciekami, które byłyby dużo droższe w naprawie. Ponadto nieprawidłowe instalacje hydrauliczne mogą być niebezpieczne i zagrażać bezpieczeństwu. Lepiej jest zainwestować w dobre materiały i zatrudnić doświadczonego hydraulika, aby zapewnić, że wszystko będzie wykonane poprawnie. Hydraulik może również zalecić pomysły na oszczędzanie wody, które można wdrożyć, aby zmniejszyć rachunki za wodę.

Błędy popełniane bardzo często

Częstym błędem popełnianym przez ludzi, którzy budują swoje nowe domy, jest próba zaoszczędzenia, i to często na rzeczach, na których oszczędzać się nie powinno. Przykładowo, gdy złamiemy rękę, możemy oczywiście zorganizować gips, trochę opatrunków, samodzielnie zagipsować sobie kończynę i czekać na jej zrośnięcie się. A jednak mimo to jedziemy na izbę przyjęć i pozwalamy specjalistom zaopiekować się naszą ręką dlaczego? Bo dzięki temu mamy gwarancję, że proces zrastania naszej kończyny będzie kontrolowany, i za kilka tygodni po zdjęciu gipsu będzie ona jak nowa, a po kilku latach zapomnimy, że kiedykolwiek ją złamaliśmy, nie będziemy borykać się z nieprawidłowo zrośniętymi kośćmi i chodzić na rehabilitacje. Dlaczego więc w przypadku instalacji hydraulicznych często samodzielnie podejmujemy się różnych napraw? Bo szkoda nam pieniędzy na fachowca i wydaje nam się, że przetkanie zlewu czy uszczelnienie przeciekającego zaworka to nic trudnego.

Samodzielna naprawa nie wychodzi — co wtedy?

Gdy próbujemy samodzielnie przetkać zapchany zlew, ryzyko wadliwego wykonania tej czynności jest niewielkie – najwyżej nie uda nam się zrobić tego dokładnie. Problem zaczyna się wtedy, gdy zlew jest zapchany całkowicie, a mimo to sami próbujemy zabrać się do jego czyszczenia, co gorsza – za pomocą środków chemicznych w granulkach. Ten proces powinien przeprowadzać fachowiec, gdyż nieprawidłowe odetkanie rur kanalizacyjnych może doprowadzić do uszkodzenia kanalizacji, a nawet zalania mieszkania. Przede wszystkim, gdy zapcha nam się rura, należy odciąć dopływ wody i nie korzystać z urządzeń, które pobierają wodę, na przykład ze zmywarki. Następnie warto wezwać hydraulika, który udrożni rury za pomocą specjalnych narzędzi, na przykład typowej „żmijki”, która potrafi wyciągnąć z rur na dużej głębokości nawet bardzo czopujące światło rury przedmioty, które często wpadają do rur, szczególnie w ubikacji – podpaski, ścierki, resztki pożywienia. Samo nie jesteśmy w stanie wyciągnąć tego, co zaczopowało ujście głęboko, wezwanie hydraulika to wtedy najlepszy pomysł, dobry fachowiec szybko upora się z niedrożną rurą.

Usterki hydrauliczno kanalizacyjne — co robić?

  • Zlokalizuj źródło problemu.

  • Upewnij się, że wszystkie przewody, złącza, zawory i inne części są zamknięte i nie działają nieprawidłowo.

  • Wyczyść wszystkie rury, złącza i zawory, aby usunąć zanieczyszczenia.

  • Sprawdź i wyreguluj ciśnienie wody, aby zapewnić prawidłową działalność systemu.

  • Sprawdź, czy wszystkie rury są poprawnie połączone.

  • Sprawdź, czy wszystkie zawory są odpowiednio dokręcone.

  • Sprawdź, czy wszystkie złącza są szczelne.

  • Zlokalizuj i napraw wszelkie uszkodzenia rur, złączy lub zaworów.

  • Jeśli to konieczne, wymień wszystkie uszkodzone części systemu.

  • Wykonaj kontrolne przeglądy systemu co 6-12 miesięcy, aby upewnić się, że system działa poprawnie.

  • Nie potrafisz naprawić usterki? Zleć naprawę hydraulikowi lub instalatorowi, który ma odpowiednie doświadczenie i wiedzę, aby naprawić problem.