Kapiący kran to chyba najbardziej popularna usterka hydrauliczna, z którą musi się zmierzyć każdy mężczyzna i pan domu, przynajmniej raz w swoim życiu. Przyczyną jednego z najbardziej irytujących odgłosów, jakie znamy, czyli odgłosu kapiącego kranu, jest zużyta uszczelka w kranie. Niestety, nie ma możliwości zapobieżenia ich zużywaniu się, gdyż jest to element, który podlega czasowej eksploatacji i aby kran działał, jak należy, trzeba dbać o to, by uszczelka dobrze odgrywała swoją rolę.

Różne usterki hydrauliczne nie koniecznie są typowymi

Innymi typowymi usterkami hydraulicznymi są: zapchany odpływ, zapchana rura, zatkana armatura, zapchana syfon, zapchana zasilająca rura, zapchana kanalizacja, zapchany zawór, zapchany zlewozmywak, zapchana rura wodna, zatkany wężyk, zatkany wężyk wody, zapchany wężyk odpływowy, zapchany zawór bezpieczeństwa, zatkana rura i zatarty zawór.

Ważny element w każdym kranie to uszczelka

Uszczelka w kranie jest elementem, który uszczelnia połączenie między baterią a instalacją wodną. Chodzi o to, by zakręcając kurek z wodą nie trzeba, było używać do tej czynności wielkiej siły, by całkowicie zablokować dopływ wody. Z czasem, po latach używania kranu, zaczynamy jednak obserwować, że aby zakręcić kran musimy użyć dużej siły, by woda przestała się lać, a mimo to nawet po skrajnie mocnym dokręceniu kranu woda od czasu do czasu skapuje do zlewu. To nieprawidłowy objaw i nie tylko dlatego, że odgłos kapiącej wody działa nam na nerwy, ale również dlatego, że zwiększa to poziom zużycia wody nawet wtedy, gdy nikt z domowników z niej nie korzysta.

Czy kran można samemu uszczelniać?

Kran możemy uszczelnić samodzielnie, jednak potrzebne są do tego pewne narzędzia oraz nieco wiedzy na temat budowy baterii umywalki. Do samodzielnej wymiany uszczelki potrzebna będzie uszczelka, do kupienia w każdym sklepie hydraulicznym, a nawet zwykłym hipermarkecie, klucz francuski, niewielki śrubokręt, czasem kombinerki. Należy zdjąć pokrętła do ciepłej i zimnej wody podważając je śrubokrętem, zakręcić dopływ wody w kranie, odkręcić śrubki mocujące pokrętła i zdjąć uchwyty z pokręteł. Następnie wykręcamy głowicę, na której końcu powinna być zużyta uszczelka – zdjąć ją, którą należy założyć w ten sam sposób, i nałożyć z powrotem wszystkie ruchome elementy, pamiętając o dokładnym, ale nie bardzo mocnym przykręceniu. Po odkręceniu zaworów blokujących dopływ wody można przetestować jakość pracy kranu z nową uszczelką. Jeśli nie mamy głowy do samodzielnych napraw, zlećmy to hydraulikowi, któremu zajmie to najwyżej kilka minut, i na pewno nie zainkasuje za to wielkich pieniędzy, gdyż wymiana uszczelki to jedna z bardziej banalnych usterek.