Przyłączenie nowo powstałego budynku do ujęcia wody wiąże się z koniecznością zakupu i montażu odpowiedniego wodomierza. O ile zakupu dokonać możemy we własnym zakresie, to już montaż powierzyć należy osobie posiadającej stosowne uprawnienia.

1. Wybór odpowiedniego wodomierza. Przy wyborze wodomierza należy wziąć pod uwagę parametry techniczne, wielkość przepływu wody, wielkość instalacji, urządzenia i systemy automatycznego sterowania oraz możliwości odczytu i rejestrowania danych.

2. Zakup wodomierza. Po wyborze odpowiedniego wodomierza należy go odpowiednio zakupić.

3. Montaż i instalacja wodomierza. Po zakupie należy skontaktować się z osobą posiadającą stosowne uprawnienia do montażu wodomierza, która zajmie się profesjonalnym wykonaniem instalacji.

4. Przegląd Techniczny. Po zakończeniu montażu należy poddać wodomierz przeglądowi technicznemu, który potwierdzi, że wszystkie instalacje są wykonane zgodnie z wymogami technicznymi.

5. Uruchomienie wodomierza. Po przeglądzie technicznym należy odpowiednio uruchomić wodomierz.

6. Odczyt i rejestracja danych. Na koniec należy odpowiednio odczytać i zarejestrować dane, aby móc monitorować przepływ wody.

Polskie prawko jest nieugięte

Zgodnie z polskim prawem jest to pracownik firmy zaopatrującej mieszkańców danego rejonu w wodę, czyli popularnie zwanych wodociągów. Do obowiązków przedstawiciela firmy wodociągowej należy także zatwierdzenie wodomierza i jego oplombowanie. System późniejszego odczytu wodomierza jest zależny od ustaleń zawartych z dostawcą wody, może odbywać się w cyklach np. jednomiesięcznych, albo kwartalnych. Pamiętać należy, że wraz z upływem czasu pomiary dokonywane przez wodomierz mogą tracić na dokładności, jest to naturalny proces wynikający z eksploatacji urządzenia.

Podejrzenia o nieprawidłowe działanie wodomierza

Jeśli podejrzewamy, że wskazania wodomierza odbiegają znacznie od faktycznego zużycia wody, można dokonać regeneracji sprzętu i ponownej legalizacji, albo zdecydować się na nowe urządzenie. Legalizacja wodomierza przeprowadzana jest tak jak przy jego montażu, przez uprawnionych pracowników firmy wodociągowej. W przypadku wodomierzy do ciepłej wody odbywa się ona co 4 lata, jeśli chodzi o wodomierze do wody zimnej, to powinna być przeprowadzana co 5 lat. Dokonując zakupu, należy znać kilka podstawowych parametrów instalacji wodnej budynku lub mieszkania, dla którego wybieramy wodomierz. Jest to istotne, gdyż urządzenie pasować musi do ciśnienia i temperatury wody w instalacji, a także do średnicy przewodu. Wodomierze opisywane są za pomocą kilku parametrów, które należy, jak już wspomniano, dopasować do parametrów sieci.

Przepływ nominalny wyrażany jest w metrach sześciennych na godzinę

Zależy od ilości zużywanej wody. Urządzenie do pomiaru zużycia wody w domach pasują do przepływów na poziomie Qn 2,5, a wodomierze do mieszkań do przepływów o wartości Qn 1,0 i Qn 1,5. Średnica nominalna natomiast to przekrój przewodu, na którym wodomierz ma zostać zainstalowany. Bardzo istotne jest, by postąpić zgodnie z zasadą, że średnica wodomierza może być mniejsza niż średnica przewodu doprowadzającego wodę, nigdy natomiast nie może dojść do sytuacji odwrotnej, to znaczy – średnica wodomierza nie może być większa niż przewodu. Znając powyższe parametry i zasady z łatwością można samodzielnie