1. Przeprowadź kontrolę techniczną systemu grzewczego:

– sprawdź stan techniczny pieca i innych urządzeń grzewczych;

– sprawdź szczelność instalacji grzewczej;

– sprawdź stan filtra powietrza;

– sprawdź stan wentylatora;

– sprawdź stan termostatu.

2. Przeprowadź konserwację systemu grzewczego:

– oczyść filtr powietrza;

– oczyść wentylator;

– wymień olej w piecu;

– oczyść kominy i kratki wentylacyjne;

– sprawdź ilość wody w zbiorniku wyrównawczym.

3. Ustaw temperaturę na niższy poziom niż w okresie letnim, ale nie niższy niż wymagany przez przepisy.

4. Sprawdź zużycie energii i zapotrzebowanie na ciepło w domu.

5. Sprawdź, czy wszystkie drzwi i okna są szczelnie zamknięte.

6. Sprawdź, czy wszystkie ściany są wyciszone akustycznie.

7. Sprawdź, czy system grzewczy jest odpowiednio zabezpieczony przed zamarzaniem.

Sezon grzewczy to dla instalacji grzewczej okres wytężonej pracy

Warto, by system gazowy działał sprawnie i był niezawodny. By uzyskać taki efekt, trzeba poświęcić trochę uwagi wszystkim podzespołom składającym się na domową instalację grzewczą. Konserwacji i przygotowaniu grzejników poświęciliśmy osobny artykuł, ale warto też wspomnieć o kompleksowym podejściu do dbałości o system grzewczy. W polskich domach źródłem ciepła są najczęściej kotły na paliwo stałe, ciekłe lub gazowe i przygotowanie do sezonu zależne jest właśnie od rodzaju kotła. Na początek sprawdzamy stan części mechanicznych, czyli wentylatora, pompy obiegowej, mieszaczy i zaworów, a także czujników filtrów i naczyń przeponowych.

Czas na kontrolę

Skontrolować należy czy nie ma zabrudzeń, otarć, jakichkolwiek urazów mechanicznych, szczelność zaworów, drożność przewodów i brak innych drobnych usterek. Nie zauważone i niewyeliminowane na czas, w okresie grzewczym, gdy urządzenie pracuje z dużą mocą, mogą doprowadzić do poważnej awarii. Te zasadnicze czynności dotyczą każdego rodzaju kotła. W przypadku kotła na gaz trzeba sprawdzić szczelność armatury ustawić proporcje mieszania gazu i powietrza wykonać przegląd dyszy. Kotły olejowe wymagają natomiast sprawdzenia pompy olejowej tłoczącej paliwo, wymiany dyszy palnikowej i filtrów co warto robić co sezon.

Kotły zasilane paliwem stałym zazwyczaj trzeba przed sezonem dodatkowo wyczyścić

Zalecaną czynnością jest czyszczenie komina. Zapchany, niedrożny komin powoduje utrudnienia w usuwaniu produktów spalania. Komin nieszczelny stanowi zagrożenie, podobnie niesprawna wentylacja, więc je również warto poddać przeglądowi. Ostatnim wartym uwagi elementem jest system rur rozprowadzający element grzewczy do pomieszczeń. W tym celu należy oczyścić filtry, skontrolować szczelność rur i grzejników, a także dokonać pomiaru ciśnienia.