Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Typowe awarie w spłuczkach

Kompakty ceramiczne z elementami montażowymi wykonanymi z tworzywa i stali nierdzewnej są łatwe do utrzymania w czystości i trwałe. Wymagają jednak okresowego usuwania zanieczyszczeń z dna, ścianek i elementów mechanicznych spłuczki. Co jakiś czas powinniśmy także sprawdzać zużywające się uszczelki (między miską a spłuczką oraz na dolnym zakończeniu dzwonu) i w razie potrzeby wymienić je.

 

Nawet najbardziej zadbane kompakty mogą jednak kiedyś ulec awarii. Z większością problemów powinnyśmy sobie sami poradzić. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny awarii oraz sposoby ich usunięcia.

 

  • Woda wycieka ze spłuczki po półce miski

Pierwszą naszą czynnością powinno być zlokalizowanie miejsca przecieku i zaznaczenie go. Następnie odcinamy dopływ wody do zbiornika, opróżniamy go i zdejmujemy pokrywę. Jednym z powodów awarii może być zbyt słabe dokręcenie nakrętek na śrubach mocujących spłuczkę do miski ustępowej. Dociskamy je więc mocniej, po czym napełniamy zbiornik i obserwujemy zaznaczone wcześniej miejsca. Jeśli woda w dalszym ciągu wypływa, opróżniamy ponownie zbiornik i zdejmujemy go z półki, aby sprawdzić jakość uszczelki znajdującej się pod nim. Jeśli jest zużyta lub uszkodzona to musimy ją wymienić na nową.

 

  • Woda bez przerwy spływa ze spłuczki do miski

Tak jak poprzednio musimy otworzyć pokrywę spłuczki. Na początek sprawdzamy, czy poziom wody znajduje się na wysokości otworu awaryjnego zbiornika i czy woda tamtędy wypływa. Jeśli tak jest, to musimy wyregulować przy pomocy wkrętaka śrubę regulującą dopływ wody tak, aby poziom wody znajdującej się w zbiorniku był poniżej otworu awaryjnego. Zależnie od tego, w jaki mechanizm wyposażona jest spłuczka, nadmiar znajdującej się w niej wody może przelewać się do miski otworem awaryjnym w górnym końcu dzwonu lub też dolnym kanałem wylewowym po uniesieniu się dzwonu.

 

  • Woda nie utrzymuje się w spłuczce, mimo jej ciągłego dopływu

W przypadku tego typu usterki sprawdzamy położenie i jakość uszczelki znajdującej się w dolnym zakończeniu dzwonu.  Być może jest ona uszkodzona i wymaga wymiany. Może się również okazać, że dzwon po gwałtownym podniesieniu dźwignią spustową nie powrócił w prawidłowe miejsce. Należy go wtedy odpowiednio ustawić, wsuwając w otwór wypływu wody jego dolne zakończenie.

 

  • Uszkodzony pływak

Nieprawidłowa praca pływaka może być spowodowana nawet małym otworem, przez który z pływaka wydostaje się powietrze. Na jego miejsce wlewa się woda, która zatapia pływak i uniemożliwia jego prawidłową współpracę z dozownikiem. Mały otwór powinno nam się udać wyeliminować używając kleju do tworzywa. Większe jednak nie nadają się do naprawy i wymagają wymiany pływaka.

 

Ważne:

Jeżeli wykonywana przez nas naprawa wymaga wymiany starych elementów miski ustępowej i spłuczki na nowe, to te drugie muszą pasować do naprawianego urządzenia. Nazwę i typ powinniśmy mieć podane w instrukcji montażu dostarczonej przez producenta, dlatego powinniśmy ją zachować, aby w przyszłości nie było problemu z dopasowaniem nowych elementów.