Wielu z nas marzy się odprężający masaż wodny we własnym domu. Zwykle na myśl przychodzi wtedy wanna z hydromasażem. Na szczęście możliwości sprawienia sobie takiej przyjemności jest więcej, a szczególnie docenią to z pewnością właściciele niewielkich łazienek, gdzie wstawienie kabiny prysznicowej zajmie znacznie mniej miejsca, niż większych rozmiarów wanny. Codzienna, nawet kilkuminutowa kąpiel działa niezwykle odprężająco, a ponadto pomaga w przypadku wielu dolegliwości, jak bóle kręgosłupa i stawów, migrena, a nawet bezsenność.

Urządzenia masujące w łazience

Najprostszym sposobem na wyposażenie łazienki w urządzenie do masażu wodnego jest zamontowanie w kabinie prysznicowej panelu z dyszami hydro masażowymi. Inne możliwości to zestaw podtynkowy z dyszami, znajdujący się w ścianie kabiny oraz kompletnie wyposażona kabina.

Panel prysznicowy

Jest to najprostsze rozwiązanie, nadające się do zastosowania niemal w każdej kabinie prysznicowej, zastępując nim tradycyjny wąż ze słuchawką. W zależności od modelu montaż wykonuje się na jednej ze ścian, w narożniku, a w przypadku kolumn. Samo zainstalowanie panelu również nie powinno sprawić kłopotu. Całość prac wykonuje się według załączonej instrukcji ? wężyki podłączeniowe panelu łączy się z rurami w ścianie, doprowadzającymi zimną i ciepłą wodę, a następnie przymocowuje się panel do ściany. Jeżeli urządzenie jest sterowane elektronicznie lub wyposażone w oświetlenie to należy podłączyć je do gniazdka elektrycznego. W przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na zakup kolumny prysznicowej, musimy pamiętać, aby podejścia były wyprowadzone z podłogi. Elementy mieszające wodę i rozprowadzające je do dysz, natrysku górnego i słuchawki prysznicowej zarówno w przypadku panelów, jak i kolumn, schowane są w obudowie urządzenia.

Podtynkowa bateria z dyszami

Dzięki temu urządzeniu możemy sobie zapewnić masaż wodny z różnych stron. Zamontować możemy ją w ścianach kabiny, a następnie osłonić np. płytkami ceramicznymi. Taki montaż jest jednak bardziej skomplikowany niż w przypadku panelu, a także ma jedną poważną wadę ? w przypadku awarii prawdopodobnie nie obejdzie się bez rozkuwania wykończenia ściany. Jeśli jednak z łazienką sąsiaduje pomieszczenie gospodarcze, to warto wyprowadzić rury po drugiej stronie ściany łazienki i tam przysłonić je łatwą do zdemontowania ścianką osłonową, dzięki czemu naprawa będzie znacznie mniej kłopotliwa.

Kompletna kabina natryskowa z dyszami w ściankach

Najczęściej posiadają one bardziej rozbudowane wyposażenie niż zwykłe panele, zapewniając wiele dodatkowych udogodnień i funkcji. Oczywiście wiąże się to ze znacznie większym kosztem zakupu, jednak z drugiej strony nie wymagają one specjalnego przygotowania ścian łazienki. Zmuszają jednak to wykonania podejścia wodno-kanalizacyjnego zgodnie z zaleceniami producenta sprzętu ? w niektórych modelach w podłodze, w innych w ścianie. Do większości niezbędne jest doprowadzenie zasilania elektrycznego, a jeżeli posiadamy kabinę z funkcją łaźni parowej ? również podłączenie wentylacji. W przypadku wystąpienia awarii w łatwy sposób można się dostać do wszystkich podłączeń.

Parametry wymagane do instalacji

Każde z opisanych urządzeń do prawidłowej pracy potrzebuje podejścia wodnego charakteryzującego się odpowiednią wydajnością i ciśnieniem doprowadzanej wody. Musi być również zapewniona odpowiednia ilość ciepłej wody, co da gwarancję komfortowych warunków podczas całej kąpieli. Dokładne parametry instalacji wodociągowej znajdziemy w dokumentacji technicznej wybranego przez nas urządzenia.

Dla panelu natryskowego orientacyjne parametry będą wynosić:

  • ciśnienie wody ok. 0,3 MPa przy wydajności przepływu ok. 20 l/min,

  • temperatura ciepłej wody  m.in. 40°C,

  • odpowiednio duży zasobnik lub podgrzewacz pojemnościowy wody,

  • moc podgrzewacza przepływowego (dla takiego sposobu podgrzewania wody) min. 24 kW do nawet 48 kW.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że ciśnienie może się znacznie obniżyć, jeżeli kabina z hydromasażem będzie podłączona do tego samego źródła wody, co wanna, zlewozmywak czy umywalka i będą one używane w czasie naszej kąpieli. Zawsze lepiej więc kupić urządzenie, które będzie miało mniejsze wymagania instalacyjne, niż parametry naszej domowej sieci wodociągowej.

Uszczelnienie ścian

Kabina z panelem natryskowym lub baterią podtynkową wymaga specjalnej izolacji przeciwpotnej na ścianach w miejscach, gdzie będzie ona stała. Wykonuje się ją przed wykończeniem ścian na wyrównaną powierzchnię. Nakłada się dwie lub trzy warstwy z tzw. płynnej folii o dużej elastyczności, o grubości według zaleceń producenta. W narożach i miejscach załamań należy dodatkowo umieścić specjalną taśmę izolującą. Dopiero na tak przygotowane podłoże możemy ułożyć płytki ceramiczne, używając elastycznej zaprawy klejowej. Z racji specyfiki kąpieli w kabinie z hydromasażem (silny strumień wody, duże skoki temperatury) w płytkach na ścianach mogą powstawać włosowate pęknięcia. Zapobiec temu można najlepiej poprzez dobór płytek o zwiększonej odporności na szok termiczny i uszkodzenia mechaniczne. Mogą to być płytki uniwersalne, klinkier, gres lub też płytki podłogowe. Nagłe i duże zmiany temperatury nie będą w tym przypadku powodować niszczenia ścian.