Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Umiejscowienie i połączenie grzejników

Grzejniki powinni być zamontowane w rejonach pomieszczeń, w których występują największe straty ciepła. Do takich miejsc należą przede wszystkim strefy podokienne. Wskazane jest, aby grzejniki były zamontowane minimum 10 cm nad podłogą oraz 10 cm poniżej parapetu. Należy pamiętać, aby nie ograniczać możliwości cieplnych grzejników i nie zasłaniać ich obudowami, meblami, a także ciężkimi zasłonami. Istotne jest również odpowietrzanie grzejników, które objawia się poprzez jedynie częściowe nagrzanie ich powierzchni.

 

W pomieszczeniu, w którym mamy okna balkonowe najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie w kanale w podłodze lub w posadzce grzejnika konwektorowego, dzięki czemu tworzy się swego rodzaju kurtyna powietrzna chroniąca wnętrze przed dopływem zimnego powietrza. Również można usytuować grzejniki po obu stronach okna balkonowego.

 

W łazience najlepiej zastosować grzejniki drabinkowe, które mogą pełnić również funkcję suszarki. Montujemy je mniej więcej w połowie ściany.


Grzejniki, w szczególności płytowe, mogą być podłączone do rur wychodzących ze ściany lub z podłogi, chociaż to pierwsze rozwiązanie jest bardziej praktyczne, gdyż rury są wtedy prawie niewidoczne i nie przeszkadzają podczas sprzątania podłogi. Połączenie dolne związane jest z dość skomplikowanym wykonaniem poprawnego i trwałego odgałęzienia z rur elastycznych. Jednak przy najczęściej używanych rurach miedzianych i warstwowych wystarczy użyć odpowiednie kształtki.

 

Przy wyborze materiałów należy pamiętać, że aluminiowe grzejniki i miedziane elementy instalacji są narażone na występowanie niekorzystnego zjawiska korozji elektrochemicznej. Wiąże się to z koniecznością dodania do wody grzewczej specjalnych materiałów, tak zwanych inhibitorów. Dodatkowo gwintowane połączenia z mosiężnymi kształtkami powinno się zabezpieczyć taśmą teflonową.