Z reguły wymiana grzejników w naszych domach podyktowana jest względami estetycznymi, gdyż są to najbardziej widoczne elementy instalacji grzewczej. Warto jednak raz na kilka lat przedyskutować z instalatorem kwestię, czy nie występują przyczyny techniczne, które by mogły być przesłanką do zmiany grzejników, aby w ten sposób poprawić ogrzewanie domu. Poniżej przedstawiamy sytuacje, w których wymiana grzejników jest wskazana.

Szczelność

Problem nieszczelności występuje przede wszystkim w stalowych grzejnikach płytowych, gdzie korozja może powodować perforację blachy. W przypadku, gdy nieszczelność dotyczy tylko zaworów, nie jest konieczna wymiana całych grzejników, a jedynie tych elementów.

Moc

Straty ciepła oraz temperatura wody zasilającej instalację mają wpływ na to, czy zainstalowana moc cieplna grzejników jest wystarczająca. Jeżeli ograniczy się straty ciepła, to może się okazać, że nie ma potrzeby ingerencji w instalację grzewczą, nawet jeśli do tej pory pomieszczenia w domu były.

Modernizacja ogrzewania często jest związana z wymianą kotła c.o.

Z reguły będzie on pracował z maksymalną sprawnością pod warunkiem, że woda przez niego przygotowywana będzie miała niższą temperaturę, a to z kolei spowoduje spadek mocy grzejników. Jednak o tym, czy moc grzejników jest wystarczająca, czy jednak wymagają wymiany, warto porozmawiać z fachowcem, który dokona odpowiednich obliczeń i będzie umieć ocenić konieczność wymiany. Częstym przypadkiem jest różna temperatura grzejników w różnych pomieszczeniach, jak i na całej powierzchni jednego. Może to być skutkiem zapowietrzenia lub niewłaściwym zrównoważeniem instalacji grzewczej. W tym pierwszym przypadku jest odpowietrzenie instalacji. Zrównoważenia instalacji instalator dokonuje poprzez dobranie właściwych nastaw. Należy zwrócić uwagę, aby nie zostawił on zaworów w pełni otwartych. Zamontowanie jedynie głowic termostatycznych nie pozwoli na właściwe wykorzystanie ich możliwości regulacyjnych.

Wybór grzejników

Jeżeli nie mamy w planach wymiany rur, to musimy dostosować nowe grzejniki do starych, a wtedy z reguły musimy zakupić grzejniki z podłączeniem bocznym, które to mają przede wszystkim grzejniki członowe z żeliwa lub aluminium. Pomoc w wyborze odpowiednich urządzeń, w zależności od zapotrzebowania, jak i możliwości technicznych, udzieli instalator, który będzie się zajmował wymianą grzejników. Pamiętajmy, że wymiany możemy dokonać również w okresie zimowym, jeżeli zachodzi taka potrzeba, musimy jedynie znaleźć fachowca, który posiada odpowiednie urządzenie do zamrażania rur. Wymiana przebiegnie wtedy szybko i bez większym problemów.