Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Jak utrzymać ciepło w rurach

Domowa instalacja wodna i centralnego ogrzewania to nie tylko składające się na nią rury oraz urządzenia sanitarne i grzejniki. Bardzo ważne jest takie jej wykonanie, aby ciepła woda, która przez nią przepływa, maksymalnie długo utrzymywała temperaturę na odpowiednim poziomie. Dlatego przy wykonywaniu instalacji nie można zapomnieć o odpowiednim wykonaniu izolacji, dzięki której można znacznie ograniczyć straty cieplne, jakie występują podczas przesyłu gorącej wody wewnątrz instalacji. Szczególnie istotne jest to w przypadku niedostatecznie ocieplonych domów, gdzie ciepło głównie z odsłoniętych odcinków w nieogrzewanych pomieszczeniach, będzie szybko się ulatniało.

 

Rynek budowlany daje możliwość skorzystania z wielu różnych materiałów, których przeznaczeniem jest izolowanie rur. Każdy z nich ma określone właściwości i zastosowanie, dlatego poniżej przedstawimy krótką charakterystykę każdego z nich, aby ułatwić dopasowanie odpowiedniego materiału do rodzaju posiadanej w domu instalacji.


Pianka polietylenowa

Jest to najpopularniejszy materiał, który ma zastosowanie w izolacji rur. Jego szczególną cechą jest możliwość zastosowania w szerokim zakresie temperatur, tak, więc można je wykorzystać zarówno przy instalacji centralnego ogrzewania, jak i przy instalacji ciepłej oraz zimnej wody. Kolejną ich ważną zaletą jest trwałość ? są odporne na ściskanie, rozciąganie, a także nie przenoszą ognia, więc można je bezpiecznie stosować również w takim miejscu, jak kotłownia. Montaż ich jest bardzo prosty i można z nim sobie samodzielnie poradzić. Przede wszystkim musimy kupić piankę o odpowiedniej długości, której średnica wewnętrzna będzie odpowiadać średnicy rury, jaka będzie przy jej pomocy zaizolowana. Do założenia jej nie jest konieczny demontaż rury, jak również używanie narzędzi, gdyż posiada rozcięcie poprowadzone wzdłuż izolacji, co ułatwia jej założenie.

 

Pianka poliuretanowa

Właściwości tych pianek są bardzo podobne do pianek polietylenowych. Różnica wynika z ich większej sztywności oraz skłonności do wchłaniania wody, więc sprawia to, że nie nadają się one do izolowania rur, które biegną na zewnątrz budynków.

 

Wełna szklana i mineralna

Te materiały są wykorzystywane głównie w instalacjach przemysłowych, grzewczych lub parowych i są tam idealnym rozwiązaniem z racji, że są odporne na oddziaływanie bardzo wysokich temperatur. Podobnie jak pianka polietylenowa są odporne na bezpośrednie działanie ognia. Charakterystyczną cechą jest także to, że nie są kurczliwe ani kruche, jak również nie ulegają stopieniu czy zawilgoceniu. Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami wełny jest taka, że wełna szklana jest bardziej elastyczna niż wełna mineralna.

 

Pozostałe

Instalacje wodne i centralnego ogrzewania mogą mieć również izolację wykonaną ze styropianu lub kauczuku, jednak nie są to popularne rozwiązania w instalacjach domowych, szczególnie w przypadku tego drugiego materiału.