Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Jak dobrać podgrzewacz przepływowy

Podgrzewacze przepływowe są z reguły montowane, jako jednoczerpalne, czyli bezpośrednio przy baterii od umywalki lub zlewozmywaka. Aby jego używanie było komfortowe, powinien dostarczać określonej ilości ciepłej wody w możliwie najkrótszym czasie, a więc wydajność podgrzewacza powinna być jak najwyższa. Dlatego jest to główny czynnik, jakim powinniśmy się kierować podczas zakupu podgrzewacza.

Na wydajność podgrzewacza przepływowego mają wpływ 3 czynniki:

- moc urządzenia

- temperatura dopływającej do niego zimnej wody

- końcowa temperatura ciepłej wody

Wskaźnik wydajności jest tym większy, im różnica temperatury wody dopływającej i z niego wypływającej jest mniejsza. Oznacza to, że latem, gdy zimna woda jest cieplejsza, wydajność podgrzewacza będzie większa. Natomiast zmaleje ona wraz ze spadkiem ciśnienia w sieci, więc warto przy zakupie wybrać podgrzewacz o mocy nieco wyższej, niż rzeczywiście jest to wymagane.

Moc podgrzewaczy przepływowych zawiera się w zakresie od 3 do około 20 Kw. Urządzenia o najmniejszej mocy pozwolą na podgrzanie w czasie jednej minuty zaledwie 1-2 litrów wody od temperatury 10oC do około 50oC. Jest to bardzo mało, biorąc pod uwagę fakt, że przy korzystaniu z umywalki lub zlewozmywaka zużywamy ok. 5 litrów wody na minutę.

 

Podgrzewacze wody pozwalają na regulację temperatury wody. W jednopunktowych podgrzewaczach znajduje zastosowanie regulacja hydrauliczna, czyli przy większym strumieniu wody obniża się jej temperatura. Z kolei w podgrzewaczach o dużej mocy jest regulacja skokowa, najczęściej dwuwartościowa. Polega to na tym, że podczas małego przepływu włącza się pół mocy, natomiast przy dużym ? całkowita. W nowoczesnych podgrzewaczach znajdują się elektroniczne układy, które sterują mocą i strumieniem ciepłej wody. Dzięki nim można dokładnie ustawić określoną temperaturę wody, jak również zoptymalizować zużycie energii elektrycznej. Przy zakupie podgrzewacza warto również na to zwrócić uwagę. W przypadku intensywnej eksploatacji wyższy koszt urządzenia zwróci się nam w postaci niższych rachunków za energię elektryczną.