Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Jak usprawnić instalację cyrkulacyjną

Zaletą instalacji cyrkulacyjnej jest wygodna i duży komfort korzystania z ciepłej wody. Nie zawsze jednak jest ona idealnie wykonana i warto ją wtedy usprawnić. O ile wpływa ona na zmniejszenie zużycia wody oraz ograniczenie ilości powstających ścieków, to jednocześnie stałe podgrzewanie krążącej w instalacji wody powoduje zwiększenie zużycia energii. Z tego powodu opłaca się zainwestować w urządzenia, które uregulują działanie instalacji.

Jednym z najnowszych rozwiązań stosowanych w instalacjach c.w.u. są zawory termostatyczne. Pozwalają one na utrzymywanie minimalnego przepływu cyrkulującej wody, przy której zachowa ona pożądaną przez nas temperaturę. W momencie wzrostu temperatury zawór się przymyka i tym samym ogranicza przepływ temperatury. Odwrotnie działa podczas wystygania wody ? wtedy zawór otwiera się automatycznie i zwiększa strumień wody.

 

Zmniejszenie zużycia energii nawet o kilkanaście procent następuje również przez zmianę rozdziału wody przez zawory termostatyczne w zależności od aktualnie panujących warunków, czyli od tego, które krany są odkręcone. Dzięki temu rozdział wody jest cały czas optymalny.

 

Kolejną zaletą używania zaworów termostatycznych jest możliwość ustawienia różnej temperatury w poszczególnych obiegach. Praktycznie możemy, więc mieć na przykład cieplejszą wodę w łazience, a chłodniejszą w kuchni. Zakres regulacji wynosi od 40 do 65°C. Można również skorzystać z możliwości, jakie dają pompy cyrkulacyjne. Są one sterowane termostatem, który wyłącza je po osiągnięciu przez wodę w rurach ustawionej temperatury, w przedziale 35 - 65°C. W momencie, gdy temperatura obniży się o kilka stopni termostat ponownie uruchamia pompę. Włączanie pompy w zaprogramowanym czasie jest możliwe, jeżeli będzie ona sterowana zegarem. Oznacza to, że instalacja może być włączana wtedy, gdy będzie ona wykorzystywana, natomiast w okresach małej eksploatacji (np. w nocy) jest ona wyłączana. Jest to kolejny sposób na ograniczenie zużycia energii, a co za tym idzie kolejne oszczędności w eksploatacji.