Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Rodzaje oczyszczalni przydomowych

Przydomowa oczyszczalnia to coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie na ekologiczną budowę domu. Do wyboru jest kilka rodzajów oczyszczalni, o różnej jakości, ale też i kosztach wykonania.

Oczyszczalnie roślinne

Nadaje się ona do założenia nawet na działce o niewielkiej powierzchni. Składa się ona z osadnika i zbiornika wypełnionego złożem, który porośnięty jest różnymi roślinami bagiennymi. Ścieki, które dopływają do złoża napowietrzane są w specjalny sposób. Działanie oczyszczalni wymaga zasilania prądem.

Oczyszczalnie z drenażem rozsączającym

Jest to rozwiązanie najtańsze i zarazem najpopularniejsze, jednak przy okazji nie zapewnia kontroli nad jakością oczyszczania. Oczyszczalnie te składają się z osadnika i drenaży rozsączającego ścieki do warstwy filtracyjnej. Z tego miejsca przefiltrowane i oczyszczone ścieki spływają do gruntu. Co około 20 lat należy pamiętać o wymianie złoża filtracyjnego. Istnieją ograniczenia w założeniu takiej oczyszczalni ? drenaż nie może być w odległości mniejszej niż 1,5 m od wód gruntowych oraz 30 m od ujęcia wody.

Oczyszczalnie z osadem czynnym lub ze złożem biologicznym

Oczyszczalnie te złożone są z osadnika i zbiornika. W tym drugim w wodzie pływają mikroorganizmy stanowiące osad czynny lub rozwijają się one jako złoże biologiczne w specjalnym wypełnieniu komory. Stosuje się w nich specjalne systemy napowietrzania, które najczęściej zasilane są prądem. Takie oczyszczalnie można, podobnie jak roślinne, zamontować na małych działkach. Ich wadą jest podatność na zmiany składu lub ilości ścieków.