Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Montaż ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, szczególnie w pomieszczeniach, w których podłogi pokryte są płytkami, czyli łazienki, kuchnie i korytarze. Daje ono uczucie znacznego komfortu, jednak ewentualna naprawa może być kłopotliwa ze względu na konieczność rozebrania podłogi. Z tego powodu należy zwrócić uwagę, aby było prawidłowo wykonane, z uwzględnieniem odpowiedniej kolejności prac. Podstawą montażu ogrzewania podłogowego jest wykonanie poprawnego projektu instalacji, który ułatwi dalsze prace.


Przed montażem ogrzewania należy bardzo starannie przygotować podłoże, na którym będzie ono umieszczone. Szczególnie ważne jest to w przypadku ogrzewania wodnego. Najważniejsze, aby podłoże było dobrze wyrównane i poziome. Dzięki temu płyty izolacji termicznej będą lepiej do niego przylegały, a to z kolei zapobiegnie pękaniu warstwy jastrychu, w której znajdą się rury. Brak wyrównania może również doprowadzić do pękania rur. W przypadku ogrzewania elektrycznego ma to mniejsze znaczenie, gdyż kable są elastyczne.


Przy ścianach pomieszczeń, w których znajdzie się ogrzewanie podłogowe, wykonuje się izolację brzegową. Jej zadaniem jest ograniczenie strat ciepła na kontakcie płyty grzejnej ze ścianą oraz przyjmowanie naprężeń wynikających ze zmiany objętości podłogi w wyniku działania różnych temperatur. Do wykonania izolacji brzegowej służy pianka polietylenowa. Powinna być ona wysoka do poziomu wylewki betonowej. Po jej wykonaniu układa się na podłodze płyty styropianowe (lub wełnę mineralną), które również będą stanowiły izolację. Pomiędzy ułożonymi płytami nie mogą znajdować się żadne szczeliny, aby nie dostał się w nie beton. Można temu zapobiec poprzez sklejenie ich taśmą izolacyjną. Izolację należy również zabezpieczyć przed dostaniem się wilgoci. W tym celu wykorzystuje się folię polietylenową lub aluminiową, którą kładzie się na górze. W niektórych przypadkach powinno się położyć ją również pod izolacją, m.in. gdy podłoga jest położona na gruncie.

Wykonanie ogrzewania podłogowego najlepiej powierzyć fachowcom. Jakiekolwiek błędy podczas montażu mogą być przyczyną problemów w eksploatacji i powodować konieczność jej usprawnienia, a to będzie się wiązało ze skuwaniem betonu i zniszczeniem całej podłogi.