Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Instalacje w starych budynkach

Przy zakupie domu z rynku wtórnego, szczególnie takiego, który ma więcej niż kilka, kilkanaście lat, należy przeprowadzić szczegółową kontrolę poszczególnych elementów, które przez cały okres eksploatacji mogły ulec zniszczeniom. Wnikliwiej ocenie należy poddać instalację wodną i kanalizacyjną, gdyż ewentualna konieczność ich całkowitej wymiany w większości przypadków pochłonie znaczne środki finansowe. W tym artykule podpowiemy, na jakie elementy instalacji w starych budynkach zwrócić szczególną uwagę.

 

Rury i krany
W starych instalacjach może występować problem ze słabym ciśnieniem wody. Sprawdza się je w odbiorniku wody umiejscowionym najdalej od przyłącza wodociągowego. Niskie ciśnienie może być spowodowane zarośnięciem rur przez kamień kotłowy. Do jego usunięcia może wystarczyć specjalny preparat, jednak niewykluczone, że rury trzeba będzie wymienić. O ewentualnej wymianie kranów decyduje najczęściej inwestor. Bierze się wtedy pod uwagę zarówno ich stan (kamień, uszczelki), jak i względy estetyczne.

 

Ciepła woda
Instalacja ciepłej wody użytkowej powinna być wyposażona w układ cyrkulacji. Jeżeli go nie ma powinniśmy sprawdzić, jak długi jest czas oczekiwania na wypływ ciepłej wody w kranie znajdującym się najdalej od podgrzewacza. Aby wynik był najbardziej zgodny ze stanem faktycznym, czynność tę należy przeprowadzić po upłynięciu takiego okresu od ostatniego poboru wody, aby znajdująca się w rurach woda ostygła. Gdyby czas oczekiwania na ciepłą wodę był zbyt długi trzeba będzie się liczyć albo z wyposażeniem instalacji w cyrkulacje, albo z brakiem komfortu podczas użytkowania ciepłej wody, a tym samym większym zużyciem wody.

 

Wanny
W starych instalacjach może występować problem z małym ciśnieniem wody i zbyt małymi średnicami podejść. W łazienkach, w których woda doprowadzana jest starą instalacją, należy się liczyć z brakiem możliwości wyposażenia tego pomieszczenia w takie części armatury, jak wanna z hydromasażem czy panele prysznicowe. Jeżeli będziemy chcieli sobie je zamontować niezbędna może się okazać wymiana co najmniej fragmentów instalacji.

 

Kanalizacja
O prawidłowym działaniu instalacji kanalizacyjnej można przede wszystkim się przekonać sprawdzając szybkość odpływu wody z urządzeń sanitarnych. Jeżeli woda spływa zbyt wolno może się okazać, że rury są zapchane i konieczne będzie mechaniczne lub chemiczne ich udrożnienie. Powodem może być również zbyt mała średnica rur i wtedy jedynym wyjściem będzie ich wymiana.

Ogólny stan instalacji wodnej i kanalizacyjnej możemy sprawdzić samodzielnie kierując się powyższymi wskazówkami. Warto jednak skorzystać z pomocy hydraulika, który „fachowym okiem” oceni i skontroluje instalacje w starym budynku i w razie potrzeby oszacuje, ile może kosztować ich ewentualna modernizacja lub wymiana.