Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Konserwacja przydomowych oczyszczalni ścieków

Coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym w domach jednorodzinnych na odprowadzanie ścieków jest budowa przydomowych oczyszczalni ścieków. Zaletą ich jest nie tylko ich ekologiczna eksploatacja, ale również niewielkie koszty, jakie ponosi się z tytuły jej użytkowania.


Urządzenia wchodzące w skład przydomowej oczyszczalni ścieków mają za zadanie neutralizację ścieków, które wytwarzane są w domu lub innym budynku. W wyniku działania procesów rozkładu tlenowego i beztlenowego większość zanieczyszczeń zostaje usunięta. Reszta osadza się na urządzeniach oczyszczalni i dlatego muszą być one co jakiś czas czyszczone.
 

Nie częściej, niż co 1-3 lata należy opróżniać osadnik gnilny i wtórny z nagromadzonych w nich części stałych. Całą pracę można wykonać własnoręcznie, jednak należy pamiętać, że zebrane w ten sposób osady muszą zostać zutylizowane. Oprócz tej czynności, w przydomowych oczyszczalniach ścieków należy pamiętać o: czyszczeniu lub w razie konieczności wymianie filtrów, przeglądzie dmuchawy powietrza, płukaniu pompy czystą wodą, kontroli składu odpływu oraz poziomu osadu w strefie aktywacyjnej, regulacji natlenienia, a także o uzupełnianiu kultur mikroorganizmów.
 

Kolejną ważną rzeczą, o której muszą pamiętać właściciele przydomowych oczyszczalni ścieków, jest stosowanie odpowiednich biopreparatów. Dzięki nim redukowane jest powstawanie osadu i kożucha w osadniku gnilnym, wspomagają one też procesy oczyszczania. Używa się ich w większości przypadków co tydzień lub dwa. Można również stosować specjalne środki czystości, które wydłużają bezawaryjną eksploatację oczyszczalni.
 

Poddając przydomową oczyszczalnię ścieków konserwacji należy stosować się do zaleceń producenta. Znajdziemy je z reguły w dołączonej do niej instrukcji, gdzie będą wyszczególnione i dokładnie opisane wszystkie czynności konserwacyjne.