Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Jak zapobiegać zamarzaniu rur

 

Mroźna zima to okres, który kojarzy się przede wszystkim z chorobami, nieodpalającymi autami i mrozem „kłującym” w twarz szczególnie w godzinach porannych. O tyle, o ile do takich zjawisk jesteśmy przyzwyczajeni i sobie z nimi świetnie radzimy, to sprawa z zamarzającymi rurami może się okazać nie do przejścia. W tym poradniku przedstawimy, w jaki sposób można ustrzec się przed zamarzaniem hydrauliki domowej.

Przyczynami zamarzania instalacji wodno-kanalizacyjnej są najczęściej płytko zagłębione rury i złącza kanalizacyjne, źle zaizolowane rury odpływowe bądź przewody zainstalowane w miejscach nieogrzewanych – w tych właśnie miejscach najczęściej występują zimą awarie. Awarie te mogą dotknąć każdego, ponieważ takie właśnie miejsca znajdują się we wszystkich praktycznie nieruchomościach.

Niebezpieczny lód

W źle ogrzanych rurach pojawia się niebezpieczny lód. Jak wiadomo, woda po zamarznięciu zwiększa swoją objętość, dlatego wszelkie instalacje hydrauliczne, w których zamarza woda, są narażone na pęknięcia i zniszczenia. Dzieje się tak, ponieważ rury nie wytrzymują naporu tworzącego się lodu. Jednym z rozwiązań zapobiegnięcia tego problemu jest zaizolowanie owych rur grubszym materiałem, jednakże ten sposób tylko opóźnia czas zamarzania i nie likwiduje całkowicie problemu.

W celu zabezpieczenia się przed skutkami zamarzania rur istnieją dwie możliwości. Pierwsza polega na ciągłym użytkowaniu hydrauliki – nieużywana instalacja hydrauliczna zdecydowanie bardziej narażona jest na uszkodzenia niż ta, którą wykorzystuje się na co dzień. Oczywiście nie jesteśmy w stanie stale nadzorować rur, gdyż wymagałoby to ciągłej obecności w domu. Co w takim razie zrobić w przypadku wyjazdu na zimowe ferie w góry? Wówczas warto umieścić w okolicach ważnych punktów hydrauliczno-kanalizacyjnych kable grzewcze, których zadaniem będzie niedopuszczenie do zamarznięcia rur podczas nieobecności domowników.

Jak działają przewody grzewcze

Ciepło wydzielane przez przewody grzejne utrzymuje temperaturę rur powyżej 0 stopni C. Przewody te wydzielają bowiem tyle ciepła, ile tracone jest przez izolację. W efekcie dochodzi do skompensowania owych strat i rury nie zamarzają. Pomimo że inwestycja w kable grzejne wydaje się być pracochłonna i bolesna dla portfela, to naprawdę warto poświęcić trochę czasu i zasobów finansowych na protekcję, niż później wymieniać wszystkie uszkodzone rury. Warto wiedzieć, że do ogrzewania hydrauliki nie należy wykorzystywać popularnych przewodów grzewczych do ogrzewania podłogowego, gdyż każda rura powinna mieć własny kabel dostosowany do jej średnicy i długości. Powinien on być sterowany regulatorem, ale ponieważ to jeszcze bardziej zwiększa koszty, najlepiej wybrać kable samoregulujące.

Samoregulacja kabli ogrzewających to nic innego jak automatyczna zmiana mocy takiego przewodu dostosowana do temperatury otoczenia – przy niskiej temperaturze moc się zwiększa, a przy niższej moc opada. Bardzo ważne jest to, że tego typu kable nie mogą się przegrzać i ulec uszkodzeniu.