Awarie hydrauliczne w domach mieszkalnych mogą być spowodowane wieloma rzeczami, w złym montażem lub zużytymi częściami. Zużyte części hydrauliczne, takie jak uszczelki lub zawory, mogą powodować wycieki. Zła instalacja lub brak dbałości o regularne konserwacje rur i innych elementów może prowadzić do blokowania się rur, co może powodować zwiększone ciśnienie w instalacji, co w konsekwencji prowadzi do wycieków. Inne potencjalne przyczyny awarii hydraulicznych to zła jakość lub zużyte urządzenia, takie jak zapieczony zawór lub uszkodzone uszczelki. Usterki mogą również być spowodowane zanieczyszczeniem, które blokuje rury lub zawory.

Awarie hydrauliczne zdarzają się we wszystkich gospodarstwach domowych

Nie jest więc niczym dziwnym, jeżeli zapchają się rury odprowadzające wodę z pralki, zlewu czy toalety. Każdy z nas już nie raz na pewno się zmierzył się lub zmierzy z podobnymi problemami. Warto zatem zapoznać się z tym praktycznym poradnikiem, który podpowie, co zrobić w przypadku najczęściej występujących awarii.

Do awarii hydraulicznych przyczynia się wiele różnych czynników

Mogą być to zaniedbania z naszej strony, takie jak: brak konserwacji urządzeń sanitarnych, brak zainstalowanych sitek obsiewowych, czy zapychanie rur przez nieumyślne działania. Zupełnie innymi problemami są przyczyny mechaniczne, takie jak: pęknięcie wężyka doprowadzającego wodę ciepłą lub zimną, pęknięcie rury zamurowanej w ścianie czy przewiercenie rury ukrytej w ścianie.

Wyeliminowanie różnych awarii przez hydraulika z miasta Poznań

W celu wyeliminowania tych różnorakich awarii wystarczy stosować się do prostych zaleceń. Mianowicie, nigdy nie należy wylewać do zlewu roztopionego tłuszczu ani wrzucać do niego fusów z kawy, herbaty czy kawałków jedzenia, takich jak makaron i obierki od ziemniaków. Wiadomo, że rura odprowadzająca wodę ze zlewu posiada w swojej konstrukcji element o nazwie syfon. Jeżeli w syfonie znajdzie się dużo różnorakich nieczystości, to w efekcie dojdzie do jego zapchania, co uniemożliwi odpływ wody – w ten sposób dojdzie do zapchania zlewu. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zatrzymać wszystkich szczątków potraw czy napojów przed ich „wtargnięciem” wewnątrz zlewu, to najlepiej jest zainstalować w nim sito obsiewowe, które „wpuści” do rury tylko samą wodę, pozostawiając niechciane resztki na jego powierzchni. Konserwując system hydrauliczny w domu, również można ustrzec się od przykrych konsekwencji jego zapchania.

W jaki sposób to robić?

Oczywiście najlepiej jest stosować odpowiednie środki chemiczne, ale nie wszystkie są dobre. Trzeba pamiętać, aby nie używać ich w nadmiernych ilościach, szczególnie jeżeli chodzi o rury żeliwne. Mogą one bowiem w kontakcie z owymi środkami chemicznymi doprowadzić do tworzenia się korozji blokującej odpływ wody. Środki chemiczne zalecamy więc stosować w formie żelu i to przede wszystkim te, które zawierają podchloryn sodu.

A co zrobić, jeżeli do zapchania instalacji hydraulicznej już doszło?

Jeśli przyczyną takiej sytuacji jest wytworzenie się kamienia i rdzy na skutek twardej wody, to wystarczy udrożnić rurę, wymontowując ją i przepychając odpowiednim narzędziem – może to na przykład być cienka szczotka metalowa. Gorzej, jeżeli za brak wody w kranie odpowiada wyciek. Wtedy powinniśmy zakręcić zawory regulujące dopływ wody i zadzwonić po hydraulika, który znajdzie przyczynę wycieku i ją zlikwiduje.