Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Awarie hydrauliczne w domach

Awarie hydrauliczne zdarzają się we wszystkich gospodarstwach domowych. Nie jest więc niczym dziwnym, jeżeli zapchają się rury odprowadzające wodę z pralki, zlewu czy toalety. Każdy z nas już nie raz na pewno się zmierzył się lub zmierzy z podobnymi problemami. Warto zatem zapoznać się z tym praktycznym poradnikiem, który podpowie, co zrobić w przypadku najczęściej występujących awarii.
Do awarii hydraulicznych przyczynia się wiele różnych czynników. Mogą być to zaniedbania z naszej strony, takie jak: brak konserwacji urządzeń sanitarnych, brak zainstalowanych sitek odsiewowych, czy zapychanie rur przez nieumyślne działania. Zupełnie innymi problemami są przyczyny mechaniczne, takie jak:  pęknięcie wężyka doprowadzającego wodę ciepłą lub zimną, pęknięcie rury zamurowanej w ścianie czy przewiercenie rury ukrytej w ścianie.


W celu wyeliminowania tych różnorakich awarii wystarczy stosować się do prostych zaleceń. Mianowicie, nigdy nie należy wylewać do zlewu roztopionego tłuszczu ani wrzucać do niego fusów z kawy, herbaty czy kawałków jedzenia, takich jak makaron i obierki od ziemniaków. Wiadomo, że rura odprowadzająca wodę ze zlewu posiada w swojej konstrukcji element o nazwie syfon. Jeżeli w syfonie znajdzie się dużo różnorakich nieczystości, to w efekcie dojdzie do jego zapchania, co uniemożliwi odpływ wody – w ten sposób dojdzie do zapchania zlewu. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zatrzymać wszystkich szczątków potraw czy napojów przed ich „wtargnięciem” wewnątrz zlewu, to najlepiej jest zainstalować w nim sito odsiewowe, które „wpuści” do rury tylko samą wodę, pozostawiając niechciane resztki na jego powierzchni.

Konserwując system hydrauliczny w domu, również można ustrzec się od przykrych konsekwencji jego zapchania.

W jaki sposób to robić? Oczywiście najlepiej jest stosować odpowiednie środki chemiczne, ale nie wszystkie są dobre. Trzeba pamiętać, aby nie używać ich w nadmiernych ilościach, szczególnie jeżeli chodzi o rury żeliwne. Mogą one bowiem w kontakcie z owymi środkami chemicznymi doprowadzić do tworzenia się korozji blokującej odpływ wody. Środki chemiczne zalecamy więc stosować w formie żelu i to przede wszystkim te, które zawierają podchloryn sodu.


A co zrobić, jeżeli do zapchania instalacji hydraulicznej już doszło?  Jeśli przyczyną takiej sytuacji jest wytworzenie się kamienia i rdzy na skutek twardej wody, to wystarczy udrożnić rurę, wymontowując ją i przepychając odpowiednim narzędziem – może to na przykład być cienka szczotka metalowa. Gorzej, jeżeli za brak wody w kranie odpowiada wyciek. Wtedy powinniśmy zakręcić zawory regulujące dopływ wody i zadzwonić po hydraulika, który znajdzie przyczynę wycieku i ją zlikwiduje.