Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Czy warto inwestować w instalacje miedziane?

Instalacje wykonane z miedzi uważane są za trwałe, estetyczne i zdrowe. Rury miedziane mogą być wykorzystywane zarówno w instalacjach wodociągowych jak i systemach grzewczych. Posiadają wiele zalet, ale czy warto w nie inwestować?

W pierwszej  kolejności należy podkreślić właściwości fizyczne miedzi. Najważniejsze z nich to duża elastyczność oraz przewodnictwo cieplne. Elastyczność pozwala na wygodne układanie rur. Dzięki ich miękkości można Nadać rurze niemal dowolny kształt. Z przewodnictwem cieplnym wiążą się natomiast pewne niedogodności dotyczące instalowania rur. Przede wszystkim trzeba pamiętać o zastosowaniu specjalnej otuliny, aby woda znajdująca się w obiegu nie traciła swojej temperatury. Drugą niezwykle istotną sprawą jest zastosowanie odpowiednich łączeń kompensacyjnych. Jest to związane z dużą rozciągliwością rur podczas działania wysokiej temperatury. Zmiana ich długości może spowodować, że tradycyjne spawy nie wytrzymają.

Kolejną zaletą miedzi jest wykorzystanie do produkcji stosunkowo niewielkiej ilości materiału. W porównaniu rur stalowych i miedzianych o jednakowej średnicy wewnętrznej, te drugie mają znacznie mniejszą średnicę zewnętrzną – ich ścianki są cieńsze.

Następną cechą wartą podkreślenia jest trwałość instalacji miedzianych. Większość producentów daje gwarancję na okres minimum 50 lat, a bywają również takie firmy, które ten czas przedłużają do 100 lat. Miedź w bardzo małym stopniu ulega  korozji, toteż jej zniszczenie może być spowodowane niemal wyłącznie czynnikami zewnętrznymi takimi jak np. nieprawidłowy montaż, albo, co zdarza się niezwykle rzadko wadami produkcyjnymi.

A na koniec bardzo ważna cecha miedzi jaką jest jej działanie bakteriobójcze. Dzięki niemu woda pitna płynąca przez instalację z tego metalu nie jest zanieczyszczona żadnymi bakteriami ani glonami. Jest to szczególnie istotne w przypadku bakterii Legionella, które niestety dość często bywają obecne w instalacjach z ciepłą wodą wykonanych z innych tworzyw.