Woda z kranu, chociaż w większości przypadków jest czysta biologicznie, a stężenia związków chemicznych nie przekraczają norm, przez zwykłych użytkowników uważana jest za niezdatną do picia. Zazwyczaj przyczyną tego jest duża ilość związków mineralnych mających wpływ na smak, zapach a niekiedy również wygląd wody. Gdy pozbyć się ich stosowane są różne filtry, które, choć o tym zazwyczaj nie wiemy, wykorzystują do swojego działania proste zasady fizyki i chemii.

Jak zatem działają filtrowanie?

Filtry mechaniczne

Ich działanie polega na oddzieleniu fizycznym cząsteczek, które nie są rozpuszczalne w wodzie. Cząsteczki te są filtrowane przez materiał porowaty, który ich nie wchłania, ale pozostawia je na powierzchni. Pozbycie się ich możliwe jest jedynie dzięki regularnej wymianie materiału filtracyjnego.

Filtry chemiczne

Działają one poprzez wykorzystanie różnych związków chemicznych, które wspomagają usuwanie zanieczyszczeń z wody. Do tego celu stosowane są związki takie jak węgiel aktywny, sód, magnez, krzem i inne. Dzięki ich działaniu substancje szkodliwe są wchłaniane i usuwane z wody.

Filtry jonowe

Działają one poprzez wymianę jonów. Ładunki zanieczyszczeń są wymieniane na ładunki jonów wapnia lub magnezu, które są znacznie mniej szkodliwe dla zdrowia i nie mają wpływu na smak i zapach wody.

Filtry reverse osmosis

Działają one poprzez proces osmozy, w którym woda jest przepychana przez filtr w celu usunięcia zanieczyszczeń. Woda przepływa przez membranę, która blokuje cząsteczki, dzięki czemu uzyskuje się czystą wodę.

Żelazo

Żelazo znajdujące się w wodzie daje jej nieprzyjemny metaliczny posmak oraz odpowiada za żółte przebarwienia na odzieży, oraz rdzawe zabrudzenia na armaturze. Jak się go pozbyć? Dzięki prostej reakcji chemicznej, jaką jest utlenianie. Aby doprowadzić, do wytrącenia się tlenków żelaza woda musi zostać mocno natleniona. Powstałe w ten sposób tlenki, czyli popularnie mówiąc rdza, są następnie zatrzymywana przez filtry wypełnione drobnym piaskiem kwarcowym.

Mangan

Gdy chcesz się pozbyć z wody nadmiaru manganu podobnie jak w wypadku żelaza, doprowadza się do jego utlenienia. Tym razem jednak konieczny jest do tego katalizator, jakim są tlenki manganu. Znajdują się one w filtrze, który wypełniony jest naturalnym piaskiem zawierającym te tlenki. Na skutek ich obecności dochodzi do utleniania manganu obecnego w wodzie i zatrzymania go w filtrze.

Wapń i magnez

O ile zarówno wapń, jak i magnez są konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, o tyle rozpuszczone w wodzie mogą sprawić wiele kłopotów. Powodują one bowiem powstawanie osadów, które niszczą wszelkiego rodzaju grzałki, czajniki, żelazka, ale również wnętrza instalacji hydraulicznych. Aby pozbyć się ich z wody używane, są filtry zawierające kwaśny kationit. W tych filtrach wykorzystuje się naturalnie występującą reakcję chemiczną, jaką jest wymiana jonowa. Dzięki kationitowi dochodzi do wymiany jonów wapnia i magnezu na jony sodowe, które nie zostawiają osadu, a tym samym nie niszczą sprzętu mającego kontakt z wodą.