Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Zasady działania filtrów

Woda z kranu chociaż w większości przypadków jest czysta biologicznie, a stężenia związków chemicznych nie przekraczają norm, przez zwykłych użytkowników uważana jest za niezdatną do picia. Zazwyczaj przyczyną tego jest duża ilość związków mineralnych mających wpływ na smak, zapach a niekiedy również wygląd wody. Aby pozbyć się ich stosowane są różne filtry, które, choć o tym zazwyczaj nie wiemy, wykorzystują do swojego działania proste zasady fizyki i chemii. Jak zatem działają filtry?

Żelazo

Żelazo znajdujące się w wodzie daje jej nieprzyjemny metaliczny posmak oraz odpowiada za żółte przebarwienia na odzieży oraz rdzawe zabrudzenia na armaturze. Jak się go pozbyć? Dzięki prostej reakcji chemicznej, jaką jest utlenianie. Aby doprowadzić do wytrącenia się tlenków żelaza woda musi zostać mocno natleniona. Powstałe w ten sposób tlenki, czyli popularnie mówiąc rdza, są następnie zatrzymywana przez filtry wypełnione drobnym piaskiem kwarcowym.

Mangan

Aby pozbyć się z wody nadmiaru manganu podobnie jak w wypadku żelaza doprowadza się do jego utlenienia. Tym razem jednak konieczny jest do tego katalizator jakim są tlenki manganu. Znajdują się one w filtrze, który wypełniony jest naturalnym piaskiem zawierającym te tlenki. Na skutek ich obecności dochodzi do utleniania manganu obecnego w wodzie i zatrzymania go w filtrze.

Wapń i magnez

O ile zarówno wapń jak i magnez są konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, o tyle rozpuszczone w wodzie mogą sprawić wiele kłopotów. Powodują one bowiem powstawanie osadów, które niszczą wszelkiego rodzaju grzałki, czajniki, żelazka, ale również wnętrza instalacji hydraulicznych. Aby pozbyć się ich z wody używane są filtry zawierające kwaśny kationit. W tych filtrach wykorzystuje się naturalnie występującą reakcję chemiczną jaką jest wymiana jonowa. Dzięki kationitowi dochodzi do wymiany jonów wapnia i magnezu na jony sodowe, które nie zostawiają osadu, a tym samym nie niszczą sprzętu mającego kontakt z wodą.