Kąpiel we własnym basenie w ogródku to doskonała zabawa, jednakże powinna być ona również bezpieczna. Aby tak było należy zadbać, by woda znajdująca się w nim była czysta. Składają się na to dwa procesy filtracji i uzdatniania. W tym artykule znajdziesz informacje dotyczące instalacji filtrujących wodę.

Odprowadzanie wody z basenu

Filtrowanie wody znajdującej się w basenie ogrodowym zaczyna się już w trakcie jej odprowadzania do systemu uzdatniania. Do tej instalacji spływa dwiema drogami:

przez przelewy powierzchniowe (ok. 2/3 pojemności);

przez odpływ denny (ok.1/3 pojemności).

Istnieją trzy opcje wykonania przelewów powierzchniowych:

Skimer (zbieracz powierzchniowy) – jest to rodzaj przelewu zasysającego wodę z powierzchni. Najczęściej wykonany z brązu bądź tworzywa sztucznego. Skimery wyposażone są w specjalne kosze siatkowe, które zatrzymują duże zanieczyszczenia takie jak np. liście. Warto zauważyć, że skimery reagują na poziom wody, co można wykorzystać, montując w nich system regulacji poziomu wody, który zadba o uzupełnianie ubytków wody.

Rynna przelewowa – jest to rowek wzdłuż krawędzi basenu przykryty rusztem z PVC, który zatrzymuje duże zanieczyszczenia. Wykonany jest najczęściej ze stali nierdzewnej, brązu, polietylenu albo PVC. Odpływy połączone są w jedną rurę zbiorczą, która odprowadza wodę do zbiornika przelewowego.

Odpływ denny (spust denny)  to fragment rury przykryty rusztem, na którym osadzają się większe zanieczyszczenia. Może mieć kształt prostokątny bądź okrągły. Wykonany jest zazwyczaj z PVC, stali nierdzewnej lub brązu. Odpływ ten służy również do usunięcia wody w trakcie czyszczenia basenu.

Filtry

Kolejnym etapem uzdatniania wody jest filtracja. Woda zebrana i oczyszczona z dużych zanieczyszczeń przez przelewy powierzchniowe bądź odpływ denny zostaje wpompowana do filtrów. Wyróżniamy następujące filtry:

Filtr wstępny (łapacz włosów) – zadaniem tego rodzaju filtrów jest wychwycenie zanieczyszczeń w postaci włókien, które przejdą przez kosze skimera lub siatkę rynny przelewowej.

Filtry piaskowo-żwirowe – posiadają obudowę z poliestru lub stali nierdzewnej. Zatrzymują najmniejsze zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. Trzeba jednak pamiętać o konieczności ich płukania co najmniej raz na kilka dni.

Pompy

Niezbędnym składnikiem układu filtrującego wodę jest odpowiednio dobrana pompa. Wydajność pomp wykorzystywanych w tego typu układach filtracyjnych wynosi zazwyczaj od 10 do 32 m³/h. Wydajność ta zależy od wielkości basenu. Wybierając pompę, należy założyć sześciokrotną wymianę wody w ciągu dnia.