Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Basen ogrodowy – uzdatnianie wody

Kąpiele w przydomowym basenie w upalne letnie dni to czysta przyjemność, ale również spore zagrożenie dla zdrowia, jeśli nie dba się odpowiednio o higienę. Aby kąpiel była zarówno przyjemna jak i zdrowa konieczne jest ciągle filtrowanie oraz uzdatnianie wody. Proces filtracji został już omówiony w jednym z wcześniejszych tekstów, teraz zajmiemy się uzdatnianiem chemicznym wody.

Aby zabezpieczyć wodę przed drobnoustrojami, które mogą się w niej pojawić konieczne jest jej dezynfekowanie chlorem lub ozonem. Dodatkowo należy korygować jej odczyn pH, poddawać koagulacji oraz dodawać substancje blokujące rozwój glonów. Wszystkie te chemikalia można dodawać do wody ręcznie, półautomatycznie lub automatycznie. W przypadku dozowania pół – lub automatycznego konieczna jest specjalna instalacja dozująca.

Dozowanie półautomatyczne

Jeśli zdecydujesz się na dozowanie półautomatyczne konieczne jest zamontowanie dodatkowego zbiornika dozującego chlor tzw. chloratora. Jest on instalowany tuż  za filtrami. W tym miejscu do przepływającej wody dodawany jest chlor. Dawka substancji chlorującej jest ustalana już na etapie projektowania instalacji.

Dozowanie automatyczne

Do dozowania automatycznego konieczny jest zakup pompy dozującej i urządzenia pomiarowo-dozującego. Pompa montowana jest zaraz za filtrami, a urządzenie pomiarowe na ścianie basenu. Urządzenie dokonuje pomiaru stężenia chloru w wodzie w basenie i gdy zanotuje obniżoną zawartość chloru bądź wahania pH, daje sygnał pompie dozującej. Pompa na ten sygnał reaguje wprowadzeniem odpowiedniej dawki chemikaliów dowody.

Po oczyszczeniu wody za pomocą filtrów, a następnie uzdatnienia jej odpowiednimi substancjami chemicznymi, woda zostaje z powrotem wpompowana do basenu. Dzięki chemicznym dodatkom nie trzeba się obawiać drobnoustrojów, które mogłyby być groźne dla człowieka. Jeśli basen i wszystkie instalacje są zadbane można się cieszyć wspaniałą zabawą w wodzie podczas upalnego lata.