Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – bioaktywatory

Coraz więcej osób decyduje się na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Jest to ekologiczne, ale często również bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Aby jednak oczyszczalnia działała konieczny jest nie tylko odpowiednio zbudowany system rur ale również drobnoustroje, które w oczyszczalni będą pracowały.

Czym są bioaktywatory


Biokatywatory to specjalnie przygotowane w formie, proszku, pastylek lub płynów mikroorganizmy rozkładające ścieki na substancje proste takie jak dwutlenek węgla, azot i woda. Bardzo ważne jest aby wybrać drobnoustroje, które przyswajają substancje ze ścieków w środowisku tlenowym. W innym wypadku zamiast rozkładu substancji organicznych dojdzie do procesów gnilnych.

Jak stosuje się bioaktywatory


Pierwsza dawka niejako aktywuje cały proces. Najlepiej bioktywator wprowadzić do ścieków surowych np. w domu w urządzeniach sanitarnych. Pozwoli to im na namnożenie się i tworzenie kolonii już w rurociągu, gdzie zapoczątkowane zostanie oczyszczanie ścieków. Dalszy rozwój biomasy następuje z wykorzystaniem substancji występujących w ściekach.

Dawka preparatu uzależniona jest od ilości ścieków. Podaje się je podczas biologicznego „rozruchu” przydomowej oczyszczalni (stąd też nazwa bioaktywatory), ale niezbędne bywa ich uzupełnianie również w trakcie pracy oczyszczalni. Warto pamiętać o dodaniu ściśle określonej ilości drobnoustrojów między innymi wtedy gdy:

•    okresowo zwiększa się liczba domowników i wydajność oczyszczalni może okazać się za mała;
•    któryś z domowników przechodzi antybiotykoterapię – antybiotyki niszczą bakterie chorobotwórcze w organizmie człowieka, ale również drobnoustroje, których zadaniem jest rozkład ścieków;
•    kiedy w domu wykorzystuje się dużą ilość substancji chemicznych zawierających chlor, rozpuszczalniki, pochodne ropy naftowej – najlepiej byłoby tego typu substancji nie wylewać do kanalizacji lub bardzo mocno je rozcieńczać.

Koniecznie należy pamiętać o tym, że aby oczyszczalnia działała prawidłowo kolonie mikroorganizmów muszą być co pewien okres odnawiane. Dlatego należy co określony czas dodawać konkretną dawkę bioaktywatora. Dawki oraz termin ich podawania są bardzo dokładnie określone dla każdego preparatu. Warto wiedzieć, że maksymalną dawką jest zawsze dawka rozruchowa. Nie warto też zwiększać dawki „na zapas”, gdyż może to spowodować nadmierny rozrost kolonii i zapchanie kanalizacji.