Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Odpowietrzanie grzejników

W systemie rur, kotłów i grzejników składającym się na instalację grzewczą znajduje się nie tylko woda, ale także powietrze. Jeśli dostanie się go tam zbyt duża ilość, spadnie efektywność całej instalacji, co oznacza, ze grzejniki nie zapewnią wystarczającej ilości ciepła w pomieszczeniu. Szczególnie uciążliwym problemem jest to w pełni sezonu grzewczego, gdy temperatura spada znacznie poniżej 0 stopni. Jeśli okazało się, że w twoich kaloryferach zgromadziła się już zbyt duża ilość powietrza, nie denerwuj się kosztowną naprawą.

Możesz je usunąć samodzielnie, nie czekając na hydraulika. Zaledwie 5 minut wystarczy, by pozbyć się problemu, a korzyści będą naprawdę wymierne. Odpowietrzony kaloryfer odda więcej ciepła a ty oszczędzisz na rachunkach. Jak sprawdzić czy grzejniki są zapowietrzone? Wystarczy dotknąć ich dłonią. Jeśli rozkład temperatury na powierzchni grzejnika jest nierównomierny, prościej mówiąc góra jest chłodniejsza niż dół, można przypuszczać, ze doszło do zapowietrzenia. Podobne wnioski wysnuwamy gdy cały kaloryfer ma niską temperaturę, lub gdy jest zbyt chłodny w stosunku do tego co pokazuje termostat. Przystępując do naprawy tej usterki, należy wyłączyć instalację, co zapewni bezpieczeństwo pracy. Następnie trzeba przygotować narzędzia - klucz i ścierkę. Odpowiedni będzie klucz, który pasuje do zaworu.

Zawór znajduje się przeważnie z boku albo z tyłu grzejnika. Specjalny klucz pozwala na otwieranie i zamykanie zaworu odpowietrzającego. Ścierkę należy owinąć wokół klucza i zaworu, a następnie obrócić klucz i otworzyć zawór. W ten sposób powietrze zostanie uwolnione, słyszalny przy tym będzie syk. Przez chwilę trzeba poczekać, aż zacznie się uwalniać woda, a kiedy już do tego dojdzie, trzeba ponownie zamknąć zawór. Po tak przeprowadzonym odpowietrzaniu grzejniki powinny  zacząć pracować prawidłowo.