Kuchenka gazowa na butlę to rodzaj kuchenki gazowej, która wykorzystuje gaz z butli zamiast z sieci gazowej. Kuchenka gazowa na butlę to łatwe w użyciu i wygodne rozwiązanie, które można wykorzystać w sytuacjach, w których dostęp do sieci gazowej jest niemożliwy lub nieopłacalny. Jest to popularny wybór w wioskach i wiejskich obszarach, gdzie dostęp do sieci gazowej jest ograniczony lub całkowicie niedostępny.

Idealnie wkomponowała się do polskich domów

W wielu gospodarstwach domowych doskonale sprawdzają się kuchenki gazowe podłączone do butli z propan-butanem. Jest to alternatywa dla gazu ziemnego, który nie zawsze w danej lokalizacji jest dostępny. Wydawać by się mogło, że przyłącze butli do kuchenki to nic trudnego i każdy sobie z nim poradzi, w końcu wymiana butli z gazem to zaledwie kilka minut. Niestety, wcale tak nie jest. Przyłączenie butli do kuchenki gazowej wymaga dokładności i dość dużej wiedzy.

Krokiem pierwszym jest zakup odpowiedniego złącza i przewodu gazowego

Muszą one być dopasowane do rodzaju gazu, który będzie używany w kuchence. Następnie trzeba dokładnie wyczyścić miejsce, w którym będzie się montowało złącze. Kolejnym krokiem jest wkręcenie złącza do kuchenki i dołączenie przewodu gazowego. Po tych czynnościach trzeba sprawdzić, czy wszystko jest szczelnie połączone. Na koniec należy podłączyć butlę i sprawdzić, czy gaz jest prawidłowo dostarczany do kuchenki. Cały proces wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego zawsze zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnego montera.

Butla z dowozem do domu

Korzystając z firm dowożących butle zwykle, można nieodpłatnie skorzystać również z wymiany butli wraz z odłączeniem i przyłączeniem pełnej butli. Użytkownicy butli podkreślają, że czują się bezpieczniej niżeli podłączeni do sieci, tymczasem bezpieczeństwo przyłącza gazowego czy to z sieci, czy z butli może powodować te same problemy i awaria owego przyłącza prowadzić do równie tragicznych skutków. Dlatego też ważne jest, aby regularnie kontrolować bieżące stany techniczne instalacji gazowej od momentu jej montażu aż do przeglądu technicznego aż do momentu wymiany butli.

Połączenie między kuchenką a butlą może również ulec uszkodzeniu czy rozszczelnieniu

Ulatniający się gaz może być niewyczuwalny dla zmysłu węchu, ale równie niebezpieczny co i nieszczelna instalacja gazu ziemnego. Od czasu do czasu warto wykonać dokładny przegląd zaworu oraz reduktora, ich szczelności. Co ważne nie można pomijać samej butli i jej sprawności. Zdarza się, że butla po odpieczętowaniu nie jest szczelna. Zdarza się to zwłaszcza zimą, kiedy oddziałują na butle warunki atmosferyczne, niska temperatura itp. Dobrym sposobem jest domowa i w pełni amatorska obserwacja szczelności poprzez polanie miejsc newralgicznych mydlinami. Kiedy dostrzeżemy bąble to znak, że nasza instalacja nie jest do końca szczelna, nawet jeśli nie czujemy zapachu ulatniającego się gazu.