Rodzajów ogrzewania domowego jest wiele, które wybrać, które będzie najlepsze? Trudno jednoznacznie ocenić, jaki typ ogrzewania jest obiektywnie najlepszy, bowiem zależy to od wielu czynników i oczekiwań użytkowników. Jednym z rodzajów ogrzewania jest system ogrzewania wodnego, montowany zarówno jako ogrzewanie podłogowe, jak również w ścianach. Bez wątpienia ten typ ogrzewania polecany jest osobom ceniącym sobie minimalistyczne wyposażenie wnętrza, estetykę i komfort, a także alergikom. Niemniej nie jest to ogrzewanie nie posiadające wad. Schowanie instalacji wodnej w ścianie czy podłodze daje cień wątpliwości co do naprawy ewentualnej usterki ogrzewania w trakcie korzystania.

Trudność diagnostyki usterki jak i dostępu do instalacji to największy mankament tego ogrzewania. Na szczęście odpowiednio wykonana instalacja z wysokiej jakości elementów gwarantuje długoletnie użytkowanie bez niespodzianek. Trwałość rurek używanych do ogrzewania szacuje się na pół wieku, bowiem są wykonane z materiałów odpornych na starzenie cieplne i korozję materiałową. Eliminacji awarii służy brak łączeń rurek, a obieg każdej pętli rurek jest szczelnie dyfuzyjny bez dostępu tlenu. Jedna pętla rurki wystarcza zwykle na ogrzanie 20m2 powierzchni, stąd potrzeba rozgałęzień wodnych z kotła za pomocą rozdzielacza.

Woda krążąca w obiegu nie powinna przekraczać 55 stopni, dlatego też czasem wodę z kotła należy schłodzić poprzez układ mieszający. Jak widać zabezpieczeń ogrzewanie wodne ma wiele. Prócz zabezpieczeń istotna jest też izolacja, którą stanowi mata ułożona pod rurkami i chroniąca przed utratą ciepła przez strop lub elewację. Tym samym ułożenie instalacji centralnego ogrzewania wodnego wymaga nie lada wiedzy i umiejętności. Warto skorzsytać z fachowej pomocy już na etapie projektu ogrzewania dla danej przestrzeni. Kto właściwie powinien wykonać takową instalację? Łączy ona bowiem w sobie branżę hydrauliczną ze specjalizacją grzewczą. Bez wątpienia warto to zadanie powierzyć osobom z doświadczeniem w zakresie montażu ogrzewania podłogowego, czy ściennego, aby uniknąć pomyłek i tym samym rychłego remontu związanego z naprawą awarii ogrzewania, jaka może powodować nie lada szkody i koszty.