Przewiercenie rury z ciepłą wodą lub rury kanalizacyjnej to spory problem hydrauliczny, któremu lepiej jest zapobiegać, niż go naprawiać. Zapobiegać można na przykład, używając specjalnej wiertarki, która posiada system zabezpieczający, który wyłącza urządzenie w momencie natrafienia na rurę lub przewód elektryczny – takie inteligentne wiertarki są oczywiście nieco droższe niż klasyczne, jednak są przydatne dla osób, które zawodowo zajmują się różnymi pracami wykończeniowymi – przewiercenie na wylot rury z gazem, rury kanalizacyjnej lub z ciepłą wodą może prowadzić do poważnych konsekwencji, od zalania mieszkania, po brak wody w całym budynku. Aby uniknąć takiego problemu, należy zawsze zachować szczególną ostrożność podczas wiercenia, dlatego należy zawsze sprawdzić, czy nie ma rur lub przewodów w ścianie przed wierceniem.

Sprawdzanie gdzie jest rura

Jeśli istnieje ryzyko, że może tam być rura, należy najpierw użyć detektora metalu, aby upewnić się, że nie ma rur w ścianie. Jeśli zauważy się jakąkolwiek metalową rurę, należy zatrzymać wiercenie i skontaktować się z hydraulikiem lub profesjonalistą, który może wykonać wiercenie w bezpieczny sposób. Detektor metalu jest również przydatny, gdy chce się uniknąć uszkodzenia znajdujących się w ścianie przewodów lub kabli.

Przewody umieszczone są w podłogach i ścianach w sposób niewidoczny

W nowoczesnych typach aranżacji wnętrza dba się między innymi o to, by wszelkie rury i przewody były umieszczone w podłogach i ścianach w sposób niewidoczny – dlatego, jeśli nie wiemy, w którym miejscu biegną rury, możemy sobie poważnie zaszkodzić, chcąc wywiercić otwór na zawieszenie szafki czy lustra. Najlepiej więc w takiej sytuacji skorzystać z usług fachowca, który przy pomocy specjalistycznego sprzętu będzie w stanie dokładnie określić, w którym miejscu przebiegają rury i kable. Jeśli znamy rozmieszczenie sieci wodno-kanalizacyjnej w naszym domu, możemy też zdecydować się na samodzielne wykonanie otworów. W tym celu należy użyć wiertarki i wierteł, a następnie zakleić wykonane otwory specjalnymi nakładkami.

Z przewierconej rury kanalizacyjnej ścieki nie powinny nic wypłynąć

Przewierconą rurę od instalacji wody ciepłej, zimnej lub centralnego ogrzewania łatwo rozpoznać – z wywierconego otworu zaczyna, cieknąc, lub wręcz tryskać woda. Z przewierconej rury kanalizacyjnej ścieki nie powinny wypłynąć, chyba że akurat przepływają przez rurę w momencie wiercenia. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać po stwierdzeniu wycieku z rury, jest zakręcenie zaworu głównego wody i spuszczenie wody z rur. Następnie należy odsłonić miejsce uszkodzenia, co w praktyce oznacza konieczność rozebrania paneli, płytek i skucia tynku na szerokość około 30 cm. W sklepach hydraulicznych można kupić specjalne zestawy naprawcze przystosowane do rur z różnych tworzyw – polietylenu, polipropylenu, PCV, miedziane czy stalowe.

Wycięcie uszkodzonego kawałka rury

Ogólnie rzecz biorąc praca, polega na wycięciu uszkodzonego kawałka rury i zastąpieniu go nowym fragmentem oraz zaciśnięciu specjalnymi obejmami. Nie zawsze jednak wiemy, jaki typ rur zamontowany jest w naszym mieszkaniu, nie musimy też wiedzieć, jak się do tego zabrać. Warto wówczas zadzwonić do fachowca hydraulika, który w zaprzyjaźnionym sklepie zakupi, co potrzeba, i w krótkim czasie upora się z problemem uszkodzonej rury, by została porządnie zasklepiona i w przyszłości nie sprawiała problemów.