Aby zadbać o kaloryfery przed zimą, należy najpierw dokładnie sprawdzić ich stan. Jeśli są one starsze, konieczna może być ich wymiana na nowe. Przed montażem nowych kaloryferów trzeba dokładnie wyczyścić i usunąć pozostałości starego ocieplenia i zabezpieczyć wszystkie przewody. Na wyposażeniu powinny znaleźć się także odpowiednie elementy do zamontowania, takie jak śruby, nakrętki i kołki.

Kolejny ważny krok

Następnym krokiem jest właściwe ustawienie kaloryfera – powinien być on odpowiednio ustawiony i zamontowany, aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Kaloryfery powinny być też odpowiednio wyregulowane, aby zapewnić wystarczające ogrzewanie.

Na koniec należy zwrócić uwagę na system przewodów grzewczych

Powinny one być dobrze zamontowane, aby zapobiec ich zanieczyszczeniu lub uszkodzeniu. Wszystkie przewody powinny być wymienione na nowe, jeśli są one uszkodzone lub zużyte. Warto też dokładnie sprawdzić, czy wszystkie przewody są w dobrym stanie technicznym, a także czy kaloryfer jest podłączony do odpowiedniego źródła zasilania.

Sezon grzewczy, a zwłaszcza zima, to okres, kiedy grzejniki pracują wyjątkowo intensywnie

Dzisiejsze, wysokie koszty energii grzewczej sprawiają, że oczekujemy od domowej instalacji pracy wydajnej, bez niepotrzebnych strat ciepła. Warto zatem zadbać o odpowiedni stan grzejników. Jeśli w naszej okolicy woda jest twarda, zanieczyszczona związkami żelaza i innymi pierwiastkami osadzającymi się w postaci kamienia, można rozważyć zakup urządzenia zmiękczającego wodę. Jest to jednak zakup, który powinien być poprzedzony analizą twardości wody i jej zużycia, a z doborem urządzenia najlepiej poradzi sobie specjalista.

Samodzielne wykonywanie prac

Samodzielnie natomiast powinniśmy wykonać drobne prace, które także nie są bez znaczenia dla ilości ciepła oddawanej przez kaloryfery. Nie trzeba do nich angażować fachowców i przeprowadza się je za pomocą łatwo dostępnych urządzeń. Po pierwsze kaloryfer powinien być wyczyszczony. Można użyć do tego specjalnej, długiej szczotki albo odpowiednio dobranej końcówki odkurzacza. Są one dostępne w większości sklepów z artykułami gospodarstwa domowego, na stoiskach z AGD, w marketach przemysłowo-budowlanych. Końcówka ssąca usunie kurz z zakamarków grzejnika, co umożliwi dalsze prace. Kolejnym krokiem powinno być umycie powierzchni grzejnika wodą i delikatnym detergentem. W przypadku starych grzejników zdarza się, że były one już wielokrotnie malowane.

Zbyt duża ilość warstw farby negatywnie wpływa na pracę kaloryferów

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy usunąć nadmiar farby i odpowiednio wcześnie pomalować kaloryfer na nowo, aby farba zdążyła wyschnąć. Inną czynnością poprawiającą działanie grzejników jest ich odpowietrzenie. Służą do tego ręczne odpowietrzniki, odkręcając, je usuwamy nadmiar zgromadzonego w nich powietrza.