1. Odłączenie wszystkich linii wodociągowych.

2. Wyłączenie pomp i wszystkich innych urządzeń wodnych.

3. Odpowiednie zabezpieczenie rur i armatury, aby zapobiec zamarznięciu.

4. Wykonanie regularnych kontroli szczelności, aby zapobiec wyciekom.

5. Usuwanie wszelkich zanieczyszczeń wody, takich jak liście, gałęzie i inne zanieczyszczenia.

6. Zastosowanie odpowiedniego środka zimowego, takiego jak antifreeze, aby zapobiec zamarzaniu instalacji.

7. Regularna kontrola instalacji, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo.

8. Usuwanie wody z wszystkich zbiorników, takich jak zbiorniki zasilające, zbiorniki ściekowe, zbiorniki z filtrami i zbiorniki z odżelaziaczem.

9. Wykonanie przeglądu technicznego instalacji i wszystkich jej urządzeń, aby upewnić się, że wszystko pracuje prawidłowo.

10. Zastosowanie odpowiedniej izolacji wszystkich rur i urządzeń nawadniających.

Czym jest zabezpieczenie nawadniającego systemu?

Zabezpieczyć system nawadniania przed zimą zwiększy jego wydajność i zapobiegnie awariom. Wszystkie powyższe czynności należy wykonać regularnie, aby upewnić się, że system nawadniania działa prawidłowo.

Nowocześnie urządzony ogród

Mając duży ogród nowocześnie urządzony zazwyczaj, posiadamy również system jego nawodnienia. Kiedy nadchodzi zima i mrozy winniśmy go odpowiednio zabezpieczyć przed uszkodzeniem, to jest przed rozerwaniem zaworów, rurek, czy węży. Niska, minusowa temperatura źle wpływa na wszelkie instalacje tak w gruncie, jak też ponad jego powierzchnią. Zamarznięta woda może zniszczyć nie tylko rurki, ale i węże. Perlatory itp. Zniszczenie nawet jednego elementu systemu nawodnienia może generować wysokie koszty naprawy. Niezbędny do naprawy będzie hydraulik poznań, który wymieni poszczególne elementy, o ile nie będą one znajdować się pod warstwą ziemi, co sprawi, iż lokalizacja usterki będzie jeszcze trudniejsza i bardziej kosztowna.

Usterka — późne rozpoznanie

Co więcej, o usterce dowiemy się dopiero wiosną, kiedy nieświadomi sytuacji będziemy chcieli uruchomić system nawodnienia. Tym samym warto poświęcić nieco czasu jesienią na opróżnienie wszystkich elementów nawadniających z wody, tak by nigdzie nie mogła zamarznąć i doprowadzić do zniszczeń. Prócz spuszczenia wody warto także zadbać o ocieplenie, otulenie wystających na zewnątrz rurek, karabińczyków, pistoletów wodnych unikając rdzy. Wystarczy folia bądź materiał, gąbka, czy inne elementy nieprzepuszczające chłodu. Zabezpieczeniu sprzyjać mogą zawory odwadniające, w jakie warto wyposażyć instalację.