Naszą witrynę przegląda teraz 29 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Wybieramy kotły do C.O.

Budując dom należy zastanowić się nad centralnym ogrzewaniem. Mniejsze parterowe domki można w całości ogrzać kominkiem (ewentualnie dogrzewać małymi piecykami elektrycznymi). Występuje jednak konieczność zastosowania centralnego ogrzewania w domach większych, szczególnie piętrowych.

 

W jaki sposób wybrać kocioł? Zadanie wcale do prostych nie należy. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że od wyboru będą zależały koszty eksploatacyjne. Do wyboru mamy:

  • Kotły na paliwa stałe
  • Kotły gazowe
  • Kotły elektryczne
  • Kotły olejowe

 

Kotły na paliwa stałe


Decydując się na kocioł na paliwo stałe trzeba zwrócić uwagę na to, do jakiego paliwa kocioł jest przystosowany. Trzeba bowiem wiedzieć, że   palenie nieprzystosowanym paliwem będzie prowadziło do sporych strat energii. Decydując się na kocioł na paliwo stałe trzeba jednocześnie zagospodarować miejsce na składowanie paliwa.

Kotły na paliwa stałe w ostatnich latach są coraz bardziej popularne, a to ze względu na drożejący gaz i olej. Dlatego sprawdźmy na jakie paliwa stałe mamy dostępne kotły:

 

Koks i węgiel

  • Miał
  • Ekogroszek
  • Drewno

 

Które z tych kotłów są najlepsze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nowoczesne kotły na koks i węgiel mają zadowalającą sprawność. Ich zaletą są stosunkowo niska cena, do kotła wystarczy dorzucić co najwyżej dwa razy na dobę. Zaś kotły na miał potrafią pracować ponad 30 godzin, ich sprawność wynosi około 80%. Świetnym rozwiązaniem są kotły na groszek węglowy. Ich sprawności przekraczają 80% w dość szerokim zakresie pracy, są praktycznie bezobsługowe. Zaś największą wadą kotłów na drewno jest konieczność odpowiedniego przechowywania drewna.

 

Kotły gazowe

Kotły gazowe to szereg najróżniejszych rozwiązań. Są kotły gazowe stojące i wiszące. Są kotły jednofunkcyjne (tylko do C.O.) i dwufunkcyjne (C.O. + C.W.U.). Są kotły tradycyjne i kondensacyjne, z otwartą i zamkniętą komorą spalania.Kotły gazowe mają bardzo dużą zaletę: bezobsługowość oraz brak konieczności zagospodarowania miejsca na składowanie paliwa.


 

 

 Kotły elektryczne


Kotły elektryczne przeznaczone do zasilania instalacji wodnych centralnego ogrzewania mogą stanowić samodzielne źródło ciepła lub współpracować z innymi kotłami. Możliwe jest osiągnięcie sprawności rzędu 99%.Nie jest to popularne rozwiązanie, ale wcale nie musi być kosztowne w eksploatacji. Zresztą koszt zakupu kotła elektrycznego jest o wiele niższy niż w przypadku kotła gazowego lub olejowego tej samej mocy. Do tego nie trzeba mieć komina, nie ma ryzyka zaczadzenia, nie trzeba składować paliwa, nie trzeba usuwać pozostałości po spalaniu! W większości są to urządzenia jednofunkcyjne współpracujące z zasobnikiem C.W.U.

Kupując kocioł elektryczny należy zwrócić uwagę na to, czy zasilany jest napięciem jednofazowym czy trójfazowym.
 

Kotły olejowe

Kotły olejowe są świetną alternatywą dla budynków, w którym nie ma dostępu do gazu. Sprawności kotłów olejowych zazwyczaj przekraczają 90%. Istnieją kotły olejowe kondensacyjne, których sprawność jest większa niż 100%, ale? koszt takiego kotła wynosi około 30 tysięcy złotych. Kotły olejowe są bardzo wygodne w obsłudze.

 

 

 

 


Artykuł ten stanowi tylko krótki przegląd kotłów. Nie mogąc się ostatecznie zdecydować można jeszcze pomyśleć o kotłach wielopaliwowych, najlepiej dwukomorowych.

Zdecydowanie się na konkretny rodzaj kotła to połowa sukcesu. Drugą połową jest określenie zapotrzebowania na moc. Jak to zrobić? Na pewno w naszym serwisie już niedługo znajdzie się odpowiedź na wyżej zadane pytanie.