Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Filtry przepływowe sposobem na wodę bez kamienia

Raz przegotujesz wodę w czajniku, a on już jest biały w środku. Po kilku dniach na dnie szklanki możesz znaleźć śliczne kawałki kamienia. To niestety codzienna bolączka wielu mieszkańców miast, ale również wiosek. Do tego konieczność kupowania specjalnych zmiękczaczy wody do pralek, zmywarek i wszelkiego rodzaju sprzętów. To spore koszty, ale także duże utrudnienie. Może więc warto założyć filtr?

 

Filtry przepływowe

Bardzo dobrym a za razem stosunkowo niedrogim wyjściem z sytuacji jest zamontowanie jednego, bądź całego systemu filtrów przepływowych. Montaż filtrów nie jest szczególnie trudny, gdyż podłącza się je po prostu do rury doprowadzającej wodę. Tego typu filtry nadają się zarówno do domów jednorodzinnych jak i mieszkań w bloku. Niewielkie rozmiary ułatwiają ich montaż. Najczęściej stosowane są filtry z wkładem węglowym. Pozwala on na eliminację chloru i jego pochodnych odpowiedzialnych za kamień, czyli osady wapnia. Pozwala on także na usunięcie wielu innych zanieczyszczeń mechanicznych oraz substancji organicznych przedostających się przez nieszczelności w instalacji. Aby kamienia pozbyć się jeszcze skuteczniej można skorzystać dodatkowo z filtrów żywicznych. W takich filtrach wykorzystywane są wkłady z żywicą jonowymienną, która daje możliwość usuwania związków wapnia i magnezu przyczyniających się do powstawania twardej wody. Dzięki takiemu procesowi woda zostaje zmiękczona, co wpływa korzystnie na jej smak, ale także zabezpiecza urządzenia domowe przed osadzaniem się nalotu.

Filtry przepływowe a ogrzewanie

Czy filtr do wody może mieć coś wspólnego z ogrzewaniem? Oczywiście. Co zaś najciekawsze odpowiednio zainstalowany filtr przepływowy pozwoli nam zaoszczędzić na ogrzewaniu. W jaki sposób? Trzeba zacząć od tego, że podgrzewana woda płynąca przez całą instalację grzewczą z czasem powoduje osadzanie się w niej kamienia.  Proces ten  powoduje zmniejszenie wydajności instalacji grzewczych a tym samym wzrost nakładów na ogrzewanie. Dzięki zainstalowaniu filtrów można skutecznie ograniczyć poziom zakamienienia instalacji centralnego ogrzewania, a tym samym poprawić jego wydajność.

Dobór i instalacja filtrów

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego filtra warto zrobić badanie wody. Dzięki temu będzie wiadomo jakie właściwości powinien posiadać filtr. Przed zakupem warto też poradzić się specjalisty czy parametry filtra spełnią nasze oczekiwania. Następnym krokiem jest umówienie się z hydraulikiem, który zainstaluje odpowiednio filtr lub filtry. Po tym zaś pozostaje nam jedynie czekać na mniejsze rachunki za ogrzewanie popijając smaczną i zdrową wodę z kranu.