Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Rozmieszczenie urządzeń w łazience


Rozmieszczenie urządzeń w łazience

Jeżeli dopiero jesteśmy w fazie budowania domu to mamy dość szeroką możliwość dokładnego rozplanowania położenia urządzeń sanitarnych w łazience, czyli wanny, prysznica, umywalki czy toalety. Ich rozkład zależy od położenia instalacji wodno ? kanalizacyjnej, a jeśli nie jest ona jeszcze wykonana to możemy najpierw zadecydować o układzie urządzeń i dopiero podpiąć całą instalację. W przypadku, gdy kupujemy gotowy dom lub mieszkanie, lub też chcemy zmienić układ urządzeń w już posiadanym domu sprawa jest trochę bardziej skomplikowana ? w zależności od wielkości zmian może być konieczna całkowita przeróbka instalacji, ale z tym dobry hydraulik poradzi sobie bez problemu.

Przy planowaniu rozmieszczenia urządzeń sanitarnych należy wziąć pod uwagę własne potrzeby i oczekiwania. Im mniejsze pomieszczenie, tym mamy mniej możliwości wyboru. Jeżeli jest to jedyna łazienka w domu musimy pomieścić wszystkie niezbędne urządzenia. Dlatego często zamiast wanny wybieramy prysznic. Zrezygnowanie z obudowy na rzecz samego brodzika z zasłonką sprawia, że w tym drugim przypadku mamy znacznie mniejsze ograniczenie swobody ruchów przy takich samych rozmiarach, jak zamykana kabina. Jeśli jednak zdecydujemy się na kabinę prysznicową możemy wybrać zamiast kwadratowej coraz popularniejszą kabinę pięciokątną lub półokrągłą. Z kolei gdy nasza łazienka ma dużą powierzchnię i nie wiemy, jak ją wypełnić, możemy zakupić kabinę posiadającą ścianki ze wszystkich stron, dzięki czemu może być umieszczona w dowolnym miejscu w łazience.

W przypadku sedesu dobrym rozwiązaniem (o ile istnieje taka możliwość) jest umieszczenie spłuczki w ścianie. Zaoszczędzimy w ten kilkanaście centymetrów powierzchni, gdyż sam sedes będzie mógł być umieszczony bliżej ściany.

Ważnym elementem jest również umywalka. Służy ona nam nie tylko do mycia rąk, ale również np. do golenia. Z tego powodu nie powinna być zbyt mała. Optymalne rozmiary to głębokość 40 cm oraz szerokość nie mniejsza niż 45-50 cm. Możemy również wybrać umywalkę narożną, dzięki czemu wykorzystamy róg pomieszczenia, ale i to ma swoje wady ? stojąc przy niej, będziemy patrzeć w kąt. Na ścianie nad umywalką powinniśmy zostawić tyle miejsca, aby bez problemów można było zawiesić tam lustro.

Podczas budowy domu powinno się wybrać rodzaj urządzeń sanitarnych i zaplanować ich rozmieszczenie w łazience jeszcze przed wykonaniem instalacji. Należy przy tym pamiętać jednak o pewnych zasadach. Podejście do miski ustępowej nie może być oddalone od pionu na odległość większą niż 1 m i w miarę możliwości powinno być osobne. Również pozostałe urządzenia sanitarne, a zwłaszcza brodzik, nie powinny być zbyt oddalone od pionu ? aby nie było konieczności prowadzenia przewodów kanalizacyjnych w stropie.