Obliczyłeś już potrzebną moc kotła? Kupiłeś już kocioł? Jeśli odpowiedź na te pytania jest twierdząca, to czas na montaż. Jak do niego się zabrać? W końcu jak użytkować kocioł? Niezbędne informacje powinien dostarczyć producent, ale co w przypadku, gdy nie mamy dostępu do instrukcji w języku polskim albo w ogóle instrukcja nie istnieje (w przypadku zakupu kotła z drugiej ręki)? No właśnie, poniżej zamieszczamy kilka porad, które na pewno przydadzą się początkującym. Zaczynamy oczywiście od montażu.

Montaż kotła

Przed montażem kotła i przyłączeniem go do instalacji zapoznajemy się z dokumentacją (o ile jest to możliwe). Najpierw trzeba dokonać wstępnych oględzin, by wykluczyć poważne uszkodzenia. Co dalej? Oczywiście prace takie jak ustawienie kotła, podłączenie kotła do instalacji musimy powierzyć instalatorowi, który ma uprawnienia. Czy zatem potrzebny jest jakiś poradnik montażu? Oczywiście, bo naszym obowiązkiem jest odpowiednie przygotowanie kotłowni. (według normy PN-87/B-02411). Najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, pomieszczenie, w którym znajduje się pracujący kocioł, musi mieć między innymi kanał nawiewny o przekroju równym połowie przekroju komina, kanał wywiewny. Zalecamy dokładniejsze zapoznanie się z wyżej wymienioną normą.

Rozruch

Na początek trzeba zamontować kurek spustowy, który powinien znaleźć się w wyposażeniu. Trzeba również zamontować zespół zasilająco-sterujący. W tym celu najpierw należy odkręcić pokrywy zaślepiające, zdjąć żeliwne elementy paleniska, odkręcić dno obudowy. Następnie należy wprowadzić retortę z obudową i odpowiednio ją umocować. Teraz wystarczy nałożyć to, co zdjęliśmy, dołączyć podajnik, zbiornik paliwa. Na koniec należy umieścić nad paleniskiem segmenty sklepienia ceramicznego.

Napełniamy instalację wodą

Woda użyta do napełnienia instalacji musi być zmiękczona i mieć odczyn obojętny.

Gdy w instalacji zauważymy spory ubytek wody, należy usunąć przyczynę lub niech tym się zajmie hydraulik Poznań. Jeśli braknie wody w kotle podczas palenia, w żadnym wypadku nie wolno wpuszczać świeżej wody. Wodę możemy uzupełnić dopiero po wystudzeniu kotła. Należy pamiętać, by nie stosować twardej wody.

Rozpalanie kotła

Nigdy nie należy zabierać się za rozpalanie kotła, jeśli brakuje w instalacji wody. Trzeba również sprawdzić, czy woda w naczyniu zbiorczym nie jest zamrożona. Po takich szybkich oględzinach możemy zabierać się za rozpalanie. Robimy to mniej więcej w takiej kolejności:

  • wsypujemy paliwo do zbiornika

  • zamykamy pokrywę zbiornika paliwa

  • otwieramy drzwiczki środkowe

  • włączamy zasilanie sterownika

  • włączamy sterowanie ręczne

  • zatrzymujemy podajnik

  • robimy rozpałkę na powierzchni węgla w retorcie

  • narzucamy nieco węgla na palącą się rozpałkę

  • uruchamiamy wentylator,

  • po rozpaleniu węgla zamykamy drzwi

  • włączamy sterowanie automatyczne

  • nastawiamy parametry

Czyszczenie kotła

Sprawność cieplna kotła z czasem będzie spadać, o ile nie zadbamy o odpowiednie czyszczenie. W nowych kotłach w wyposażeniu są narzędzia do czyszczenia. Przede wszystkim trzeba usuwać sadzę i inne osady.

Ważna czynność – usuwanie popiołu w czyszczeniu kotła

Trzeba oczywiście pamiętać o usuwaniu popiołu. Pamiętaj, że czynności związane z czyszczeniem kotła należy wykonywać dopiero po ostudzeniu kotła.