Korzystając z wanny, zużywamy średnio więcej wody niż podczas kąpieli pod prysznicem. Jednak dla niektórych jest to wygodniejsze lub też po prostu nie mają wyboru, gdyż w swojej łazience mają zamontowaną tylko wannę. W takim wypadku ważne jest odpowiednie dobranie baterii, aby jeszcze bardziej zwiększyć komfort podczas kąpieli.

W bateriach wannowych ważne jest to, aby miały one duży przepływ wody

Dzięki temu wanna szybko się napełni wodą, co skróci czas stygnięcia wody. Oczywiście istotny jest rozmiar samej wanny. Jeżeli za średni przepływ wody przez baterię przyjmiemy 20 l/min, to wanna o pojemności 150 l napełni się w około 7-8 minut. Z kolei na napełnienie wanny o pojemności 300 l będziemy czekać dwa razy dłużej, czyli minimum 15 minut. Przy takiej różnicy czasu woda może wystygnąć o kilka stopni, więc w ten sposób marnujemy ciepło i zwiększamy koszt jej podgrzania.

Obecnie producenci oferują wiele rodzajów baterii, które możemy dobrać w zależności od potrzeb, jak i sposobu aranżacji łazienki.

Baterie ścienne, natynkowe ? cała bateria widoczna jest na ścianie

  • dwuuchwytowe? Posiadają one dwa zawory odcinające wodę ciepłą i zimną oraz przełącznik wanna-prysznic zamknięte w obudowie. Jest to coraz mniej popularny rodzaj baterii zakładanych w naszych łazienkach, chociaż ich dużą zaletą jest wydajność, nawet do 40 l wody na minutę

  • jednouchwytowe? Porównując ich wydajność z wyżej omówionymi, nie wypadają najlepiej ? 20 do 30 l na minutę. Jednak jeśli nie posiadamy zbyt dużej wanny, to nie powinno być to  aż tak znaczące. Dźwignia ułatwia korzystanie z niej, gdyż z jej pomocą jednocześnie regulujemy temperaturę i siłę strumienia wody.

  1. Baterie termostatyczne ? dopływem wody do baterii steruje głowica termostatyczna z umieszczonym w niej rdzeniem wypełnionym ciekłym woskiem, która szybko reaguje na zmianę temperatury i ciśnienia. Podczas napełniania wanny pokrętłem ustawiamy odpowiednią temperaturę, a drugim uchwytem odkręcamy wodę. Bateria automatycznie dopasowuje temperaturę płynącej wody w momencie, gdy nastąpi zmiana ciśnienia czy temperatury dopływającej do niej wody.

  2. Baterie podtynkowe ? w naszym kraju wciąż jest to dość mało popularne rozwiązanie. Wśród nich znajdziemy zarówno jednouchwytowe, dwuuchwytowa, jak i termostatyczne. Ich zaletą jest duży przepływ, wyższy niż w przypadku baterii natynkowych. W przypadku termostatycznego jest to nawet 50 l wody w ciągu minuty, dlatego zaleca się ich montaż w dużych wannach.

  3. Baterie stojące ? montowane są na brzegu wanny w wyciętych w niej otworach. Przepływ nie jest zbyt wysoki ? ok. 20 l/min.

  4. Baterie wielootworowe ? montowane są na brzegu wanny lub na jej obudowie. Ich przepływ osiąga podobne wartości jak w bateriach podtynkowych. Istotne jest tutaj zwrócenie uwagi na to, czy można zamontować je na brzegu wanny bez utraty gwarancji. Jeśli nie, to z uwagi na ich ciężar lepiej wykonać montaż na oddzielnej półce przy wannie.