Często dobrym sposobem na zmniejszenie kosztów ogrzewania w domu jest przeprowadzenie modernizacji instalacji grzewczej. Wymiana części lub wszystkich elementów zależy przede wszystkim od ich stanu. Do wymiany nadają się skorodowane instalacje stalowe, stare kotły czy też żeliwne grzejniki. Jeśli posiadamy stosunkowo nową instalację, to do wymiany mogą kwalifikować się jedynie pojedyncze elementy, jak na przykład sam kocioł.

Wymiana kotła – po latach sprawność kotła spada

Kilkunastoletnie i starsze kotły zużywają stosunkowo więcej paliwa do wytworzenia takiej samej energii jak młodsze kotły. Sprawność ich często wynosi zaledwie 50-60%, natomiast w nowych jest to ponad 90%, z nawet ponad 100% w przypadku kotłów kondensacyjnych. Tak więc wymieniając kocioł, możemy nawet o połowę zmniejszyć ilość zużywanego paliwa bez odczucia różnicy w ilości produkowanego ciepła. Podczas modernizacji instalacji c.o. możemy również zastanowić się nad zmianą paliwa, które zasila kocioł. Wybór kotła gazowego zwiększy nasze rachunki i to dość znacząco, jednak zapewni nieporównywalny komfort obsługi w porównaniu do kotłów na paliwo stałe. Przy okazji znacznie mniej szkodliwych substancji będzie się dostawać do środowiska. Pamiętajmy jednak, że największe zastosowanie kotły gazowe mają w budynkach dobrze ocieplonych, gdzie straty ciepła są najmniejsze.

Wymiana rur w instalacji

Jeżeli w naszej instalacji są zastosowane rury stalowe, ale nie są one skorodowane od wewnątrz ani nie pozarastały kamieniem, to nie ma konieczności ich wymiany. W przeciwnym wypadku powinniśmy również ten element instalacji zmodernizować. W przypadku, gdy osiadamy kocioł na paliwa stałe, możemy wykorzystać rury stalowe lub miedziane. Dla kotłów gazowych i olejowych zastosowanie mają również rury z tworzywa sztucznego. W zamkniętych instalacjach grzewczych rury powinny mieć powłokę antydyfuzyjną, aby ograniczyć przedostawanie się tlenu i tym samym zniwelować proces zużycia rur. Jeżeli jednak wymiana rur nie jest konieczna, to przy okazji modernizacji instalacji powinniśmy ją wypłukać, stosując odpowiednie środki chemiczne, aby nie doprowadzić do szybkiego zniszczenia nowego kotła. Oczywiście rury, szczególnie w pomieszczeniach nieogrzewanych (np. na strychu), powinny być zaizolowane, dzięki czemu ograniczymy straty ciepła.

Wymiana grzejników

W starszych instalacjach z reguły są jeszcze założone grzejniki żeliwne, które jednak nie zapewniają odpowiedniego komfortu cieplnego ? długo się nagrzewają i wolno stygną. Dlatego lepiej wymienić je na grzejniki o małej pojemności wodnej, jak płytowe stalowe lub członowe aluminiowe, wyposażone w zawory termostatyczne. Dzięki szybszej reakcji na zmiany temperatury pozwolą nam na efektywniejsze wykorzystanie energii. Rozmiar grzejników powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia. Zbyt mały nie będzie w stanie nagrzać całego wnętrza do odpowiednio wysokiej temperatury, natomiast zbyt duży nie będzie efektywnie przez nas wykorzystany.

Automatyka grzewcza to urządzenie sterujące C.O

Urządzenia sterujące pracą instalacji c.o. pozwalają na utrzymanie w pomieszczeniach określonej temperatury, w tym również niektóre do zaprogramowania innej temperatury w ciągu dnia i nocy, wody w grzejnikach, ogrzewania podłogowego, czy też wody użytkowej. Dzięki temu można znacząco obniżyć koszy ogrzewania bez utraty komfortu cieplnego. Warto przy tym wiedzieć, że nawet o 6% możemy obniżyć koszty ogrzewania, jeśli w ciągu całego okresu grzewczego obniżymy temperaturę o 1°C.