Coraz częściej piwnice w powstających budynkach przeznaczane są na dodatkowe pomieszczenia mieszkalne. W takiej sytuacji często chcemy tam umieścić również w.c. lub dodatkową łazienkę połączoną na przykład z pralnią. Problem pojawia się, jednak kiedy sieć kanalizacyjna w ulicy położona jest wyżej niż podłoga w piwnicy. Uniemożliwia to grawitacyjny odpływ ścieków. Na szczęście produkowane są urządzenia, które umożliwiają przepompowywanie ścieków. Rozdrabniają one, a następnie pompują ścieki na wysokość,  z której będą one mogły dalej spływać grawitacyjnie do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej.

Tylko dla w.c. – odprowadzenie ścieków

Jeżeli mamy zamiar odprowadzać ścieki jedynie od w.c. to najodpowiedniejszy, będzie zakup kompaktu we wbudowaną pompą i rozdrabniaczem. Jego zaletą jest to, że można go instalować do 6 metrów poniżej kanalizacji zewnętrznej. Kompakt jest niewielki i nie posiada spłuczki. Spłukiwanie uruchamia się za pomocą przycisku umieszczonego na obudowie urządzenia. Podłączony jest on bezpośrednio do instalacji wodnej i elektrycznej. Ścieki z kompaktu odprowadzane są rurką kanalizacyjną o średnicy 32 mm. Wadą tego urządzenia jest to, że nie podłączymy do niego żadnych innych przyborów. Może to stanowić problem, jeśli w przyszłości będziemy chcieli wprowadzić do piwnicy inne urządzenia sanitarne, jak umywalkę czy wannę.

Łazienka z wszystkimi urządzeniami sanitarnymi

Jeżeli w piwnicy zainstalowane będziemy mieli kilka urządzeń sanitarnych, jak umywalka, wanna lub prysznic, a także pralka, możemy zastosować osobne urządzenie rozdrabniające i przepompowujące w niewielkiej białej skrzynce. Podłączamy do niej wszystkie urządzenia, z których mają być przepompowywane ścieki. Montujemy ją bezpośrednio za zwykłą muszlą ustępową, chyba że nie będziemy z niej odprowadzać ścieków, to w pobliżu urządzeń, które będą do niej podłączone. W przypadku, jeśli mamy prysznic z brodzikiem, musimy podnieść podłogę brodzika o ok. 20 cm wyżej niż podłoga, na jakiej stoi skrzynka do przepompowywania ścieków.

Wady urządzeń do przepompowywania ścieków

Urządzenia te same w sobie nie posiadają jakiś szczególnych wad. Problemem jest jednak fakt, że działają one tylko, gdy są podłączone do zasilania. W czasie braku prądu nie ma możliwości korzystania z nich. Może być to szczególnie uciążliwe na terenach, gdzie często występują przerwy w dostawie prądu. W takiej sytuacji, aby zapobiec zalaniu piwnicy, warto i bezpieczniej zamontować małą przepompownię ścieków w podłodze piwnicy. Może ona gromadzić i przepompowywać ścieki nawet z całego domu, więc nawet nieco dłuższy brak prądu nie powinien zagrozić zalaniem piwnicy. Głównym elementem takiej przepompowni jest hermetyczny zbiornik, którego pojemność może wynosić od 130 do 170 litrów. Zamontowana jest w nim specjalna pompa do rozdrabniania i tłoczenia ścieków, która włącza się, gdy poziom ścieków w zbiorniku osiągnie określony poziom.