Sposobem na taką cyrkulację ciepłej wody, aby zaraz po odkręceniu kranu można było z  niej korzystać, jest zamontowanie w instalacji dodatkowej rury. Zdarza się jednak, że rura ta wadliwie funkcjonuje i na ciepłą wodę czekamy tak samo długo, jak wtedy, gdy cyrkulacja jest wyłączona.

Do najczęstszych przyczyn wadliwego funkcjonowania cyrkulacji ciepłej wody należą:

  • osady – po kilkudniowej przerwie w eksploatacji mogą wytrącić się osady, które zablokują wirnik pompy cyrkulacyjnej. Oznaką tego może być brak nagrzewania się rury cyrkulacyjnej za pompą po włączeniu jej. W takim przypadku postępujemy zgodnie z instrukcji obsługi pompy, czyli musimy ręcznie uruchomić wirnik. W zależności od rodzaju pompy może to różnie przebiegać. W niektórych pompach musimy rozkręcić i skręcić jej korpus, w innych poluzować śrubą łożysko, natomiast w niektórych wystarczy przekręcić wirnik pokrętłem.

  • powietrze w wodzie – przyczyną nieprawidłowej pracy obiegu cyrkulacyjnego może być również zapowietrzenie instalacji, które powstaje, gdy rura cyrkulacyjna będzie podłączona do ciepłej wody powyżej miejsca doprowadzenia wody do baterii. Powietrze, które zgromadzi się w najwyższym miejscu całego obiegu, uniemożliwi swobodne przepływanie wody i tym samym układ przestaje działać, pomimo prawidłowej pracy pompy. Tutaj jednak łatwiej jest zapobiec tego typu usterce. Wystarczy zamontować automatyczny odpowietrznik pływakowy w najwyższym punkcie rury cyrkulacyjnej.

Koszty eksploatacji

W zamian za większy komfort użytkowania ciepłej wody musimy się liczyć z większym wydatkiem na produkcję energii potrzebnej do podgrzewania cały czas krążącej wody. Możemy jednak zminimalizować te koszty:

  • izolacja rur – aby zminimalizować schładzanie wody, w obiegu powinniśmy dokładnie ocieplić rury otulinami. Izolację zakładamy zarówno na rury cyrkulacyjne, jak i rury rozprowadzające ciepłą wodę.

  • ustawienie maksymalnej temperatury wody – na termostacie w rurze cyrkulacyjnej powinniśmy ustawić maksymalną temperaturę wody, po której osiągnięciu praca całego układu zostanie wyłączona.

  • korzystanie z cyrkulacji wtedy, gdy jest to najbardziej konieczne – warto przeanalizować, w jakich porach dnia i w jakie dni tygodnia w domu są mieszkańcy, a następnie poprosić instalatora o dobranie i zaprogramowanie urządzeń sterujących automatyczną pracą cyrkulacji w tych porach dnia, kiedy cyrkulacja będzie najczęściej wykorzystywana.

Cyrkulacja nie zawsze się opłaca

Mimo iż cyrkulacja ciepłej wody może być zainstalowana praktycznie w każdym budynku, to jednak nie wszędzie jest to opłacalne. Szczególnie wysokie koszty eksploatacji będą w budynkach z bardzo rozległą instalacją ciepłej wody, czyli tam, gdzie odległość kranów od zasobnika z ciepłą wodą przekracza kilkanaście metrów. Nawet zainstalowanie urządzeń do automatycznego sterowania nie zredukuje na tyle kosztów, by było to opłacalne. Nie jest opłacalne również instalowanie rur cyrkulacyjnych w domach, gdzie, mimo iż jest ktoś przez całą dobę, to z ciepłej wody korzysta się w ograniczonych ilościach, np. jedynie do umycia rąk. Jednak w takich sytuacjach nie musimy całkowicie rezygnować z komfortu korzystania z ciepłej wody.

Instalacje elektryczne podgrzewanie ciepłej wody

Możemy zainstalować elektryczny podgrzewacz przepływowy lub pojemnościowy, który podłączamy do rury ciepłej wody doprowadzonej z zasobnika lub kotła dwufunkcyjnego. Takie urządzenie będzie podgrzewać wodę do momentu, aż dopłynie do niego ciepła woda, po czym się wyłączy.

GR5991p.tif