Z racji swoich zalet (odporność na korozję, mała chropowatość powierzchni, niższa cena niż miedzianych, łatwy montaż) rurki z tworzywa sztucznego są powszechnie stosowane w instalacjach wodnych. Do ich montażu możemy użyć zarówno specjalnego kleju, jak i zgrzewarki. W tym pierwszym przypadku jednak mamy mniejszą gwarancję jakości połączenia, więc zdecydowanie lepiej łączyć rurki za pomocą zgrzewarki. Pozwala ona na uzyskanie jednorodnego, spójnego połączenia.

Przygotowanie praca – etap pracy

Pracę rozpoczynamy od przygotowania narzędzi: nożyce do cięcia rury, ostry nóż (lub kalibrator do rur, jeśli taki posiadamy), szmatka, spirytus i zgrzewarka. W pierwszym kroku przycinamy rurki na odpowiednią długość z pomocą nożyc lub ewentualnie brzeszczotem. Przycięta rurka musi zostać przez nas oczyszczona? Najlepiej kalibratorem. Koszt tego urządzenia do centrowania i fazowania rury po obcięciu to wydatek kilkunastu złotych, jednak możemy również użyć ostrego noża do tych czynności.

Przed zgrzewaniem należy sprawdzić

Przed rozpoczęciem zgrzewania sprawdzamy, czy kolejne elementy instalacji do siebie pasują. Następnie odłuszczamy spirytusem powierzchnie, które będą łączone. Dobieramy też odpowiednie nakładki zgrzewarki pasujące do średnicy rury i kształtki, i mocujemy je. Zgrzewarkę nastawiamy na określony zakres temperatury i włączamy. Zarówno temperatura, jak i czas grzania są zależne od grubości rurek oraz rodzaju materiału, z którego zostały wykonane. Dla niektórych wystarczy temperatura 180°C, inne zaczną się topić dopiero przy 240°C. Podobnie czas grzania ? jednym wystarczy 5 sekund, inne będą potrzebować 20. Dlatego należy sprawdzić, czy producent określił wymaganą temperaturę i czas grzania, a jeśli nie to samemu to sprawdzić metodą prób i błędów. Dzięki temu unikniemy zbyt mocnego nadtopienia materiału oraz uda nam się uzyskać odpowiednią szczelność połączeń.

Zgrzewanie – przygotowanie zgrzewania

Możemy przystąpić do zgrzewania. Nakładamy na nagrzane nakładki zgrzewarki kształtkę, a następnie rurkę. W trakcie procesu zgrzewania nie wolno nam ich obracać. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury zdejmujemy je i zdecydowanym ruchem nakładamy kształtkę na rurę. Robimy to w miarę szybko i uważając, by kształtka była zwrócona w odpowiednim kierunku, aby już nałożonych elementów nie odwracać. Przez około 30 sekund trzymamy zgrzane elementy w odpowiedniej pozycji, aby uzyskać połączenie. Nie wciskamy jednak elementów do końca, ale zostawiamy ok. 1 mm luzu, aby wciśnięty nagrzany materiał mógł się swobodnie ułożyć.

Połączenie instalacji musi być odpowiednie przygotowane

W celu zapewnienia jak najtrwalszego połączenia elementów instalacji wodnej powinniśmy wybierać rury i kształtki od tego samego producenta. W takim przypadku zastosowany materiał będzie taki sam w każdym elemencie, dzięki czemu czas grzania będzie jednakowy.