Kocioł OPAL, produkowane moce 25-55kW

Kocioł z podajnikiem który jest montowany przez firme Alex

Kotły typu OPAL wyposażone są w automatyczny tłokowy podajnik paliwa. Procesem spalania steruje regulator mikroprocesorowy z Obsługą Ciepłej Wody Użytkowej oraz możliwością stosowania panelu pokojowego. Obsługa kotła polega na nastawieniu żądanej temperatury wody w kotle oraz okresowym uzupełnianiu paliwa w zasobniku i okresowym usuwaniu popiołu z komory popielnikowej.

Podajnik tłokowy:

Idea pracy podajnika tłokowego polega na ruchu posuwisto-zwrotnym rodzaju szuflady, na której leży opał. Ruch tłoka/szuflady w tył powoduje wydzielenie dawki do spalania, następnie wydzielona dawka dosuwana jest na palenisko i tłok/szuflada wraca do bezpiecznego położenia. Ruch tłoka pilnowany jest przez mechanizm pozycjonujący pozwalający na start i powrót tłoka/szuflady zawsze w to samo miejsce. Mechanizm pozycjonujący daje możliwości wyższego poziomu zabezpieczeń kosza z paliwem. Podajniki tłokowe/szufladowe są znacznie mocniejsze od podajników ślimakowych, nie zrywają się w nich żadne zawleczki. Zacięcie tłoka jest pilnowane elektronicznie mechanizmem pozycjonującym.

1. Kocioł posiada autorski system zabezpieczający i kompletnie odcinający dopływ ognia i żaru do kosza zasypowego, na który składa się elastyczny i niepalny materiał separujący dawkę w koszu zasypowym oraz otwierana od strony paleniska podczas dosuwania dawki stalowo-żeliwna rozeta odcinająca ogień i żar od kosza. Jest to najbezpieczniejszy na rynku system zabezpieczający kosz.

2. W palenisku zastosowano żeliwo. Palnik odlany jest z żeliwa grubości 35mm, otwory wykonane są pod kątem, tak, aby płomień układał się w stronę kanałów dymnych i nie zawijał w stronę kosza.
Za palnikiem znajduje się żeliwna płyta dopalająca resztki popiołu z palnika głównego. Płyta dopalająca ma grubość 12mm.

3. Sufit paleniska oraz wejście w kanał dymny wyłożone jest ceramiką. Ceramika ma chronić stal przed wylizywaniem przez płomień oraz dopalać części lotne.

4. Najnowszy dodatek po ostatnich badaniach to niespotykane w konstrukcjach konkurencji dysze powietrza wtórnego, nasycają one lepiej płomień z palnika i dopalają pyły. Dzięki temu kocioł tłokowy bez problemu mieści się w nowych normach emisji pyłu.

Co można spalać w konstrukcji tłokowej OPAL?

– kocioł był badany na ekogroszku, jest to paliwo podstawowe: groszek energetyczny 31-Gk II-26/7 wg PN-82/G-97003 . Moc znamionowa dotyczy właśnie opalania ekogroszkiem. Ekogroszek produkowany jest z typu węgla 31.1, 31.2, 32.1 posiada niski czynnik spiekalności do max.20RI, temp. spiekania powinna być powyżej 1000st.C, granulacja 5-25mm.

– kocioł podczas prób na pellet uzyskał mniejszą moc, umożliwia samodzielne spalanie tego paliwa, polecamy jednak współspalanie z ekogorszkiem lub miałem przy udziale pellet do 40%, wówczas moc jest wyższa a zasyp kosza wystarcza na dłużej przy dobrym wypalaniu. Pellet to paliwo powstające na prasach najczęściej z trocin, dopuszczalne wymiary to średnica 6mm i długość do 35mm lub średnica 8mm i długość do 35mm.

– można także kocioł opalać dobrym miałem węglowym, zalecamy o granulacji do 25mm z małą zawartością ziaren poniżej 5mm. Czynnik spiekalności RI poniżej 20, temp. spiekania powyżej 1000st.C. Stosowany miał węglowy musi być bezwarunkowo suchy!

– możliwe jest także bardzo dobre spalanie popularnego ostatnio ekogroszku węgla brunatnego zwanego także czeskim ekogroszkiem (rudawy kolor)

Kocioł umożliwia zatem stosowanie szerokiego zakresu paliw. Bardzo ważne jest, aby stosowane paliwa były bezwarunkowo suche!

Sterownik do konstrukcji tłokowej z algorytmem przejścia

Sterownik marki PROND model Titanic wyposażony w nowy wyświetlacz lcd negatywowy, posiada strefy czasowe dla C.O. oraz CWU a także wyjście na podłączenie panelu pokojowego PILOT R lub panelu pokojowego innego producenta np. Euroster czy Auraton czy TUT-908 , sterownik posiada możliwość rozbudowy o sterowanie pogodowe, dodatkowy czujnik pogodowy kosztuje 40zł, dmuchawa aluminiowa, niemiecka przekładnia marki NORD Getriebebau GmbH o przełożeniu 1,2obr/min gwarantująca cichą i bezawaryjną pracę, narzędzia do obsługi, dokumentacja techniczno-ruchowa, kopia atestu kotła, deklaracja CE.

sterownik do kotła np. miałowego

Sterownik TITANIC do konstrukcji tłokowej ma opracowany algorytm przejścia. Sterownik przelicza, jaki % mocy wykorzystał w fazie grzania oraz jaki %mocy wykorzystał w fazie przedmuchu, automatycznie koryguje pierwsze dawki na przejściach między stanem grzania a przedmuchem, aby na palniku nie wygasło. Z takim modelem sterownika osiągnięto bardzo dobre wyniki podczas ostatnich badań atestacyjnych

Model TITANIC do konstrukcji tłokowej jest zmodyfikowanym sterownikiem dwu stanowym. Tego typu sterowanie najlepiej sprawuje się w kotłach z podajnikiem tłokowym.

Ceny detaliczne brutto (22%VAT) serii OPAL:

25kW ? do 160m2* lub do 200m2** – 7200zł

36kW ? do 260m2* lub do 300m2** – 8200zł

55kW ? do 400m2* lub do 500m2** – 12000zł

* – stare budownictwo, starty ciepła w zakresie 90-130W/m2 przy wysokości pomieszczeń do 3m

** – nowe budownictwo, starty ciepła w zakresie 70-80W/m2 przy wysokości pomieszczeń do 3m

Zamówienia:

firma „ALEX” Profesjonalne Usługi Hydrauliczne

telefon: 791 119 472

e-mail: grzegorzalex@o2.pl