Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Najczęstsze awarie hydrauliczne

 
Czasami rzadziej, czasami częściej ? ale w każdym domu dochodzi do awarii hydraulicznych. Nawet najlepiej zamontowana instalacja sanitarna czy wodna nie jest całkowicie bezawaryjna. Nieraz możemy sobie poradzić sami z naprawą, z reguły jednak wymagana jest do tego pomoc fachowca. Poniżej przedstawiamy usterki, które najczęściej mogą wystąpić w naszym domu.

 

Cieknący kran

Ciągłe kapanie z kranu może być denerwujące, ponadto razem z wodą uciekają nam pieniądze. Naprawa cieknącego kranu nie musi być dużym problemem,  szczególnie jeśli mamy w domu nowe uszczelki. Oprócz nich do naprawy potrzebny jest klucz (np. nastawny) i śrubokręt. Naprawę rozpoczynamy od ustalenia przyczyny nieszczelności ? może to być woda przeciekająca przez wylewkę, przez co kapie ona nawet, gdy kran jest zakręcony. Nieszczelność  może wynikać także z przeciekania wody obok sworznia pokrętła. Po ustaleniu przyczyny, a przed przejściem do naprawy należy przede wszystkim zamknąć dopływ wody do baterii ? inaczej grozi nam zalanie mieszkania. W przypadku, jeżeli dokręcenie sworznia w baterii nie przyniosło rezultatów, należy przystąpić do wymiany uszczelki, pamiętając o tym, że musi ona być równomiernie założona  -inaczej nasz wysiłek pójdzie na marne. 
Zapowietrzona instalacja grzewcza i grzejniki

Ta usterka objawia się spadkiem temperatury w instalacji. Najłatwiej to sprawdzić, przykładając rękę do grzejnika ? jeśli jest znacznie zimniejszy z jednej strony, to mamy do czynienia właśnie z zapowietrzeniem. Długotrwałe zapowietrzenie powoduje, że woda gromadzi się w dolnej części kaloryfera, co pogarsza wymianę ciepła i skutkuje niedogrzaniem pomieszczeń. Nowo produkowane grzejniki są już z reguły wyposażone w odpowietrzniki, które odkręcamy i w ten sposób pozbywamy się powietrza z instalacji. Z kolei większy problem jest ze starymi, żeliwnymi kaloryferami i do odpowietrzenia ich najlepiej zamówić fachowca.

 

Zapchana wanna, sedes, umywalka?

Elementy te zapychają się dostającymi się do nich włosami, papierami czy małymi przedmiotami . Zapychanie może się objawiać coraz mniejszą szybkością spływu wody, może też jednak wystąpić nagle. Jeżeli zaobserwujemy, że woda wolniej spływa, możemy spróbować udrożnić przepływ środkami chemicznymi, np. popularnym kretem. Kiedy jednak w instalacji zrobi się taki zator, że woda w ogóle nie będzie chciała spłynąć, niezbędne będzie wezwanie hydraulika. Mechaniczne usuwanie zatorów z reguły dokonuje się przy pomocy spirali, na którą założona jest odpowiednia końcówka. Do tej pory zazwyczaj używane są spirale poruszane korbką, jednak niektórzy fachowcy posiadają elektryczne spirale, dzięki czemu usunięcie zatoru jest szybsze i łatwiejsze.