Bez względu czy od zamontowania w naszym domu instalacji kanalizacyjnej minął rok, czy też kilkanaście lat, narażona jest ona na utworzenie się we wnętrzu rur zatorów, które uniemożliwiają  normalne funkcjonowanie całego systemu. Powody zapychania się rur są różne. Mogą być one spowodowane między innymi przez tłuszcze dostające się do instalacji i powodujące jej zarastanie, a także przez różnego rodzaju odpadki (resztki kostek toaletowych, kawałki plastiku, włosy, odpadki organiczne). O ile część z nich ma za zadanie przechwycić syfon, to jednak brak regularnego czyszczenia go powoduje zmniejszenie drożności rur, a w konsekwencji całkowite zapchanie się odpływów.

Środki chemiczne idealne do usuwania zatorów w rurach

W niektórych przypadkach wystarczy użyć środków chemicznych, takich jak popularny kret, który przez stojącą wodę dociera do zatorów i je usuwa. Przy okazji preparaty te zwierają często w swoim składzie środki bakteriobójcze, dzięki czemu jednocześnie można zadbać o czystość kanalizacji. Jednak preparaty te są skuteczne głównie w działaniach profilaktycznych, do zapobiegania zbyt szybkiego odkładania się osadów, natomiast w skrajnych przypadkach nie dość, że nie są skuteczne to użyte w zbyt dużych ilościach, mogą osadzić się w miejscu zatkania i stwardnieć. Wtedy jedynym rozwiązaniem będzie wymiana rury w kanalizacji, a więc sprawa już bardziej problematyczna i kapitałochłonna.

Mechaniczne czyszczenie rur — na czym to polega?

Znacznie lepszą metodą jest zastosowanie mechanicznego czyszczenia rur. Używa się do tego tak zwanej żmijki, czyli długiej sprężyny z korbką. Specjalnie zakończoną końcówkę żmijki wprowadza się do rury, obraca korbką i wyciąga wszelkie znajdujące się w niej zanieczyszczenia powodujące zator. Jest to metoda prosta, lecz skuteczna w większości przypadków. Nie warto jednak podejmować się czyszczenia rur samemu. Hydraulik fachowiec zajmie się tym znacznie skuteczniej i bez zbędnej obawy z naszej strony o narobienie większych szkód poprzez na przykład uszkodzenie rury.

Zatorów kanalizacyjnych nie da się w 100% wyeliminować

Jednak stosując się do kilku rad, można w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko zbyt szybkiego zapychania się rur. Profilaktycznie, przynajmniej raz w tygodniu należy stosować kreta lub inny środek do udrażniania, używać dobrych płynów do naczyń, zawierających detergenty zapobiegające osadzaniu się tłuszczu oraz uważać na to, aby do rur nie dostawały się żadne większe przedmioty, które zamiast spłynąć, osiądą w rurze i spowodują zator.